صرافی ارز دیجیتال
ریالی نت

24034213-9b10-407d-8deb-83fc60bc0038

هاوینگ یا (نصف شدن) بیت کوین چیست؟ چگونه کار می کند؟ چرا اهمیت دارد؟

نویسنده : وبسایت خبری ارزدیجیتال ریالی نت
زمان تقریبی خواندن مطلب : 3 دقیقه

هاوینگ بیت کوین چیست؟

سوابق تراکنش در بلاک چین بیت کوین ماینرها برای اضافه کردن بلوک بعدی با حل یک مسئله پیچیده ریاضی با استفاده از سخت‌افزار تخصصی، تولید یک خروجی تصادفی 64 کاراکتری معروف به «هش»، تکمیل فرآیند و قفل کردن بلوک به گونه‌ای که نتوان آن را تغییر داد، رقابت می‌کنند. با تکمیل این بلاک ها، ماینرها بیت کوین دریافت می کنند.

بنابراین، چرخه نصف شدن بیت کوین چگونه کار می کند؟ زمانی که رمزارز در ابتدا تأسیس شد، ماینرها به ازای هر بلوک 50 بیت کوین پرداخت می کردند. کاربران اولیه می‌توانستند وسوسه شوند تا شبکه را به این روش استخراج کنند، حتی قبل از اینکه مشخص شود که چقدر موفق خواهد بود. نرخ ایجاد بیت کوین جدید به ازای هر 210000 بلوک استخراج شده به نصف کاهش می یابد – تقریباً هر چهار سال یکبار.

طبق تاریخچه تاریخ نصف کردن بیت کوین، سه نصف شدن آخر در سال های 2012، 2016 و 2020 رخ داده است. اولین نصف کردن بیت کوین یا تقسیم بیت کوین، در سال 2012 رخ داد که پاداش استخراج یک بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش یافت.

رویداد نصف شدن در سال 2016 مشوق ها را به 12.5 BTC برای هر بلوک استخراج شده کاهش داد. و از 11 می 2020، هر بلوک جدید استخراج شده تنها 6.25 BTC جدید تولید می کند. انتظار می رود نصف شدن بعدی بیت کوین در آوریل 2024 انجام شود. و این سیستم تقریباً تا سال 2140 که تمام بیت کوین استخراج می شود ادامه خواهد داشت.

چرا هاوینگ یا (نصف شدن) بیت کوین رخ می دهد؟

نصف شدن بیت کوین به عنوان بخشی از طراحی پروتکل رخ می دهد و مکانیزمی کلیدی برای کنترل عرضه بیت کوین جدید در حال ورود به گردش است. دلایل اصلی نصف شدن بیت کوین عبارتند از:

کمبود و عرضه کنترل شده

ساتوشی ناکاموتو، فرد یا گروهی از افرادی که بیت کوین را اختراع کردند، می خواستند یک ارز دیجیتال با عرضه محدود و مدیریت شده ایجاد کنند. کاهش پاداش استخراج به نصف، نرخ تولید بیت کوین جدید را کاهش می دهد. با توجه به کمبود آن در طول زمان، بیت کوین ارزش پیشنهادی ارزشمندی به عنوان دارایی کاهش تورم دارد.

کنترل تورم

نصف شدن بیت کوین به محدود کردن تورم بیش از حد در اکوسیستم بیت کوین کمک می کند. نرخ ورود بیت کوین جدید به بازار با کاهش پاداش بلاک کاهش می یابد. هدف از این فرآیند انتشار محدود حفظ ثبات و ارزش سکه در دراز مدت است.

نیروهای بازار و اقتصاد

رویداد نصف شدن عواقب اقتصادی هم برای ماینرهای بیت کوین و هم برای بازار گسترده تر دارد. ماینرها باید عملیات خود را برای سودآوری با پاداش بلاک پایین تر تغییر دهند، که رقابت را افزایش می دهد و ماینرهای با بهره وری کمتر را دور می کند. این به نوبه خود می تواند بر امنیت کلی و عدم تمرکز شبکه تأثیر بگذارد.

تاثیر قیمت

در گذشته، افزایش قیمت بیت کوین اغلب به نصف شدن رویدادها مرتبط بوده است. جو مثبت بازار و افزایش احتمالی قیمت ناشی از انتظار کاهش عرضه و افزایش تقاضا بوده است. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته نتایج آینده را تضمین نمی کند و عواملی غیر از نصف کردن رویدادها بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد.

چرا هاوینگ یا (نصف شدن) بیت کوین اهمیت دارد؟

معمولاً پس از نصف شدن، نوسانات بیت کوین افزایش می یابد. عرضه بیت کوین موجود کاهش می یابد، که ارزش بیت کوین را که هنوز استخراج نشده است افزایش می دهد و آن را به دارایی جذاب تری برای سرمایه گذاران تبدیل می کند.

هنگام تجزیه و تحلیل رونق پس از نصف شدن بیت کوین، عناصر دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

پوشش مطبوعاتی بیشتر ارزهای دیجیتال و بیت کوین.
شیفتگی به ناشناس بودن دارایی دیجیتال.
افزایش تدریجی موارد استفاده در دنیای واقعی برای ارز.
با این حال، اگر به ارزش تاریخ اعتقاد دارید، نصف شدن بیت کوین در گذشته محرک های بلندمدت صعودی قیمت ارز دیجیتال بوده است. از طرف دیگر، نصف شدن بعدی تقریباً مطمئن است که اکوسیستم بیت کوین را از طرق مختلف تحت تأثیر قرار می دهد. در درجه اول، از آنجایی که منافع اقتصادی ماینینگ کمتر فریبنده می شود و برای ماینرهای موثر کمتر، سودآور نیست، پیش بینی می شود که تعداد ماینرهای بیت کوین به طور گسترده کاهش یابد.

تاریخ و تاریخ نصف شدن بیت کوین

در 28 نوامبر 2012، زمانی که قیمت بیت کوین حدود 12 دلار بود، اولین نصف شد. یک سال بعد، بیت کوین به نزدیک به 1000 دلار افزایش یافت. نصف دوم در 9 ژوئیه 2016 اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین در آن زمان به 670 دلار کاهش یافت، اما تا جولای 2017 به 2550 دلار رسید. بیت کوین همچنین در دسامبر 2017 به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی حدود 19700 دلار رسید. قیمت بیت کوین در 8787 دلار بود. زمان آخرین نصف شدن در ماه مه 2020، که تا نوامبر 2021 به بالاترین حد خود یعنی نزدیک به 69000 دلار رسید.

نصف شدن بیت کوین نمادی از ویژگی های کاهش تورم آن است. از زمان پیدایش بیت کوین، این یکی از دلایل اصلی به نفع آن بوده است. از آنجایی که این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، دولت ها یا بانک های مرکزی نمی توانند بیت کوین بیشتری چاپ کنند و کل عرضه ثابت است.

پیامدهای رویداد نصف شدن بیت کوین

از نظر پیامدهای گسترده تر نصف کردن، پاداش کمتر برای استخراج بیت کوین، میزان پولی را که استخراج کنندگان ممکن است. با افزودن تراکنش های جدید به بلاک چین به دست آورند، کاهش می دهد. جوایز ماینر جریان بیت کوین جدید را در گردش تعیین می کند.

در نتیجه، نصف کردن این پرداخت‌ها، هجوم بیت‌کوین جدید را کاهش می‌دهد و اقتصاد عرضه و تقاضا را وارد بازی می‌کند. در حالی که عرضه کاهش می یابد، تقاضا نوسان می کند و قیمت تغییر می کند.

نرخ تورم بیت کوین نیز به دلیل وقوع نصف شدن کاهش یافته است. در کریپتو، تورم مربوط به عرضه سکه های جدید به عرضه در گردش است. با این حال، بیت کوین برای کاهش تورم طراحی شده است و نصف شدن نقش مهمی در طراحی آن دارد.

اگر تعداد قابل توجهی از ماینرها به طور ناگهانی استخراج بیت کوین را ترک کنند چه اتفاقی می افتد؟

عواقب خروج ناگهانی تعداد قابل توجهی از ماینرها از استخراج بیت کوین به طور مستقیم بر نرخ هش و چندین جنبه دیگر شبکه بیت کوین تأثیر می گذارد. نرخ هش نشان دهنده قدرت محاسباتی است که برای استخراج بیت کوین اختصاص داده شده است. در صورتی که بسیاری از ماینرها استخراج را متوقف کنند، نرخ هش کلی شبکه کاهش می‌یابد و زمان تشکیل بلوک طولانی‌تر می‌شود و امنیت شبکه نیز کاهش می‌یابد.

به عنوان مثال، اگر بسیاری از ماینرها تصمیم به ترک همزمان داشته باشند. ممکن است شبکه برای لحظه‌ای با یک گلوگاه مواجه شود، زیرا کاربران به زنجیره‌های سریع‌تر مهاجرت می‌کنند، و این امر باعث می‌شود کاربران متقلب بتوانند بخش‌هایی از شبکه را بگیرند.

با این حال، شواهد تاریخی حاکی از آن است که نصف شدن رویدادها باعث این واکنش نمی شود. زمانی که اولین هاوینگ در سال 2012 اتفاق افتاد، نرخ هش بیت کوین از دسامبر 2012 تا اواسط فوریه 2013 کاهش یافت. به دنبال آن، هم نرخ هش و هم سودآوری استخراج افزایش یافت. این به این معنی است که پس از نشستن گرد و غبار، نصف شدن هم برای ماینرها و هم برای کل شبکه مفید است.

سناریوی مشابهی در نیمه دوم بیت کوین رخ داد، اما تأثیرات سودمند بیشتر طول کشید تا آشکار شود. نرخ هش به طور پیوسته به افزایش ادامه داد، اما سودآوری استخراج تقریباً یک سال پس از تاریخ نصف شدن بهبود نیافت. اگر این الگو برای رویداد بعدی ادامه یابد، سودآوری استخراج ممکن است در بلندمدت کاهش یابد.

تاریخ بعدی هاوینگ (نصف شدن) بیت کوین چه زمانی است؟

نزدیک به 89 درصد از مجموع 21 میلیون بیت کوینی که می تواند وجود داشته باشد قبلاً استخراج شده و در گردش است – بیش از 19 میلیون بیت کوین. روزانه حدود 900 بیت کوین جدید استخراج و به عرضه دیجیتال اضافه می شود.

با ادامه نصف شدن بیت کوین، نرخ عرضه بیت کوین جدید به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شود. با انتظار می رود که بخش نهایی بیت کوین تا سال 2140 استخراج شود.

در حالی که تاریخ دقیق هاوینگ بیت کوین بعدی مشخص نیست، پس از استخراج 840000 بلوک از آخرین هاوینگ رخ خواهد داد. از آنجایی که بیت کوین جدید تقریباً هر 10 دقیقه استخراج می شود، پیش بینی می شود که نصف بعدی در حدود آوریل 2024 رخ دهد و پاداش استخراج برای هر بلوک به 3.125 BTC کاهش می یابد.

 

🔮️ مهمترین اخبار مرتبط