صرافی ارز دیجیتال
ریالی نت

24034213-9b10-407d-8deb-83fc60bc0038

کلید API چیست؟

نویسنده : وبسایت خبری ارزدیجیتال ریالی نت
زمان تقریبی خواندن مطلب : 3 دقیقه

در طول دو دهه گذشته، رابط های برنامه نویسی کاربردی (API) به بخش مهمی از اکوسیستم وب مدرن تبدیل شده اند و صدها میلیون نفر از افراد، کسب و کارها و برنامه های کاربردی اکنون به داده هایی که این خدمات ارائه می دهند متکی هستند.
با عمل به عنوان یک واسطه بین دو برنامه، به آنها اجازه می دهد داده ها و عملکردها را به اشتراک بگذارند. API ها می توانند برای تقویت طیف گسترده ای از تجربیات، موارد استفاده و محصولات استفاده شوند.

در حالی که به طور همزمان کارایی را برای توسعه دهندگان و مشاغل افزایش می دهند.
به عنوان صنعتی که عمدتاً مبتنی بر فناوری‌های مالی ارز دیجیتال و ساختارهای غنی از داده (بلاک‌چین، DAG و هش‌گراف) است، APIها به یکی از اجزای اصلی چشم‌انداز ارزهای دیجیتال امروزی تبدیل شده‌اند. و در حال حاضر ده ها API محبوب وجود دارد که طیف گسترده ای از داده ها را ارائه می دهند.
قبل از اینکه به سراغ برخی از محبوب‌ترین APIهای ارز دیجیتال بپردازیم. اجازه دهید ابتدا بررسی کنیم API چیست و معمولاً چگونه کار می‌کند.

کلید API چیست؟

همانطور که به طور خلاصه به آن اشاره کردیم، رابط برنامه نویسی برنامه (Application Programming Interface) مجموعه ای از پروتکل ها، روال ها و ابزارهایی است که برای ساختن نرم افزار و ایجاد ارتباط بین برنامه ها یا سیستم های مختلف استفاده می شود.

دسترسی به این پروتکل‌ها با استفاده از کلیدهای API کنترل می‌شود که توسط یک ارائه‌دهنده API برای توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند به APIهایشان دسترسی داشته باشند، صادر می‌شود. کلیدهای API یک ابزار رایج برای احراز هویت و مجوز برای دسترسی به خدمات و برنامه های مبتنی بر وب هستند.

اینها عموماً به شکل رشته ای از کاراکترهای الفبایی هستند که توسط ارائه دهنده یک سرویس وب تولید می شوند. مشتری یا کاربر نهایی می تواند این کلید API را گرفته و از آن برای دسترسی به سرویس استفاده کند. در حالی که از انتهای ارائه دهنده. کلید API را می توان برای ردیابی و کنترل استفاده از API یا اعطای مجوزهای فردی به کاربران استفاده کرد.

کلیدهای API انواع مختلفی دارند، از جمله کلیدهای عمومی. کلیدهای خصوصی و کلیدهای رمزگذاری شده – که هر کدام اهداف مختلفی را انجام می دهند و سطوح مختلفی از امنیت را ارائه می دهند.

API ها چگونه کار می کنند؟

API ها راهی را برای برنامه های مختلف فراهم می کنند تا با یکدیگر به شیوه ای ساختاریافته و استاندارد تعامل داشته باشند – اجزای نرم افزار را قادر می سازد بدون نیاز به دانش عمیق در مورد سیستم هایی که با آنها تعامل دارند. با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات کنند.

آنها معمولاً در مدل کلاینت-سرور کار می کنند، جایی که یک برنامه مشتری داده ها را درخواست می کند یا عملی را از یک برنامه کاربردی سرور انجام می دهد، که سپس اطلاعات درخواستی را برمی گرداند یا تأیید می کند که درخواست تکمیل شده است. API قوانینی را تنظیم می کند که نحوه ارتباط کلاینت و سرور و انواع اقدامات را کنترل می کند.

روش درخواست (به عنوان مثال GET، POST) جزء کلیدی همه APIها است – GET داده ها را از یک سرور بازیابی می کند، در حالی که POST داده ها را به سرور ارسال می کند. سایر مؤلفه‌های مهم عبارتند از قالب پاسخ (مانند JSON، XML)، و همچنین مجموعه نقاط پایانی موجود که API پشتیبانی می‌کند – اینها URLهایی هستند که به اقدامات یا منابع خاصی که توسط API ارائه شده پیوند می‌دهند.

Representational State Transfer (REST) چیست؟

APIهای Representational State Transfer (REST) در حال حاضر یکی از شناخته‌شده‌ترین و رایج‌ترین طراحی‌های API هستند. API های RESTful از روش های استاندارد HTTP (به عنوان مثال GET، POST، PUT، DELETE) برای تعامل با منابع استفاده می کنند. این API ها معمولاً با فرمت های داده JSON یا XML پاسخ می دهند و استفاده از آنها را آسان می کند و به طور گسترده پشتیبانی می شود.

مشاهده پست در توییتر
با استفاده از APIها، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های کاربردی قدرتمندی ایجاد کنند که می‌توانند با طیف وسیعی از خدمات و سیستم‌ها تعامل داشته باشند و ساخت عملکردها و سرویس‌های جدید را آسان‌تر کنند.

در بسیاری از موارد، API ها را می توان رایگان در دسترس قرار داد – اما معمولاً مشمول محدودیت های استفاده سنگین می شوند. اکثر ارائه‌دهندگان API یک یا چند طرح ممتاز را ارائه می‌کنند که چندین مزیت مانند افزایش حداکثر سهمیه درخواست. ویژگی‌های اضافی یا محدودیت‌های داده بالاتر را ارائه می‌دهند. هزینه دسترسی معمولاً به عنوان اشتراک ماهانه، بر اساس میزان مصرف، یا گاهی اوقات ترکیبی از هر دو محاسبه می شود.

به عنوان مثال، CoinMarketCap API یک طرح رایگان با 11 نقطه پایانی داده بازار و حداکثر 10000 اعتبار تماس در ماه ارائه می دهد. در حالی که برنامه های پریمیوم به داده های تاریخی، افزایش اعتبار تماس، نقاط پایانی بیشتر و موارد دیگر دسترسی دارند.

API های ارز دیجیتال محبوب

به طور خلاصه، API ها یک راه استاندارد برای برنامه های کاربردی برای برقراری ارتباط و تبادل اطلاعات با یکدیگر ارائه می دهند. آنها مجموعه ای از قوانین و پروتکل ها را برای این ارتباط تعریف می کنند و می توانند با استفاده از فناوری های مختلف مانند RESTful API ها پیاده سازی شوند.

به عنوان یک صنعت پر داده، APIها به یک جزء ضروری برای دسترسی و استفاده از داده‌ها و خدمات بلاک چین تبدیل شده‌اند. و اکنون صدها API کریپتو مختلف در دسترس هستند. در واقع، اکثر کاوشگران بلاک چین، صرافی ها، پایانه ها، ردیاب های قیمت، و ارائه دهندگان اوراکل یک API ارائه می دهند – که بسیاری از آنها یک طرح رایگان دارند.

API های ارز دیجیتال محبوب

CoinMarketCap API: داده‌های بی‌درنگ و تاریخی زیادی را در مورد بازارهای ارزهای دیجیتال. از جمله قیمت‌ها، حجم معاملات، ارزش بازار و سایر معیارهای کلیدی در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. با API، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌ها و خدمات سفارشی بسازند که با بازار ارزهای دیجیتال یکپارچه می‌شوند و بینش/روندهایی را که ممکن است معامله‌گران دیگر از دست بدهند، آشکار کنند.

Binance API: داده‌های بی‌درنگ و تاریخی را در مورد بازارهای ارزهای دیجیتال، از جمله قیمت‌ها، عمق دفترچه سفارش و جزئیات تجارت ارائه می‌کند. همچنین به کاربران این امکان را می دهد که سفارش دهند. حساب های خود را مدیریت کنند و به طیف وسیعی از سایر ویژگی های مرتبط با تجارت دسترسی داشته باشند.

API Etherscan: با استفاده از Etherscan API، توسعه‌دهندگان می‌توانند انواع داده‌های مبتنی بر بلاک چین، از جمله داده‌های بلوک، حساب و تراکنش را بازیابی کنند. همچنین می تواند اطلاعات مربوط به قراردادهای هوشمند. از جمله گزارش رویدادها و رابط های باینری برنامه (ABI) را ارائه دهد.

DexTools API :DexTools API در درجه اول به توسعه دهندگان این امکان را می دهد. که انواع داده های مربوط به صرافی های غیرمتمرکز (DEX) را بازیابی کنند – از جمله قیمت، حجم، نقدینگی و فعالیت MEV در زمان واقعی. API همچنین تعامل با استخرهای نقدینگی، از جمله تجارت و افزودن یا حذف نقدینگی را امکان پذیر می کند.

🔮️ مهمترین اخبار مرتبط
۱۳ آبان ۱۴۰۲