ارز دیجیتال ریپل XRP

ریپل XRP که در سال 2021 راه اندازی شد، یک فناوری منبع باز، بدون مجوز و غیرمتمرکز است. مزایای XRP Ledger شامل هزینه پایین آن (0.0002 دلار برای انجام تراکنش)، سرعت (تسویه تراکنش ها در 3-5 ثانیه)، مقیاس پذیری (1500 تراکنش در ثانیه) و ویژگی های ذاتا سبز (کربن خنثی و کم مصرف است). XRP Ledger همچنین دارای اولین صرافی غیرمتمرکز (DEX) و قابلیت های توکن سازی سفارشی است که در پروتکل تعبیه شده است. از سال 2012، XRP Ledger با بسته شدن 70 میلیون دفتر به طور قابل اعتماد کار می کند.

در سال 2012، دیوید شوارتز، جد مک‌کالب و آرتور بریتو XRP Ledger را با ارز اصلی خود XRP به عنوان جایگزینی سریع‌تر و کارآمدتر برای بلاک چین بیت‌کوین راه‌اندازی کردند. در سپتامبر همان سال، آنها به همراه کریس لارسن، شرکتی را تأسیس کردند که امروزه با نام ریپل شناخته می شود.

XRP Ledger طیف گسترده ای از برنامه ها و موارد استفاده مربوط به پرداخت ها از جمله پرداخت های خرد. DeFi و به زودی NFT ها را ارائه می دهد. XRPL که در سال 2012 مستقر شد، از شرکت ها و توسعه دهندگان پایتون، جاوا و جاوا اسکریپت با ابزار قدرتمند و انعطاف پذیری پشتیبانی می کند.

وب‌سایت XRP، توسعه‌دهندگان می‌توانند به آموزش‌های مختلفی دسترسی داشته باشند تا به آنها کمک کند تا شروع به استفاده از زبان‌های مختلف کدنویسی، ساخت اپلیکیشن‌ها، مدیریت حساب‌ها و موارد دیگر کنند.

در کنار سکه اصلی خود، XRP، XRP Ledger توسط توسعه دهندگان برای ایجاد راه حل هایی استفاده می شود که ناکارآمدی ها را حل می کند، از جمله حواله و نشانه گذاری دارایی. در حال حاضر، پنج برنامه اصلی XRP Ledger عبارتند از پرداخت، توکن سازی، DeFi، CBDC و استیبل کوین.

معماران XRP Ledger 80 میلیارد XRP به ریپل هدیه دادند تا این شرکت بتواند موارد استفاده. از جمله شبکه پرداخت جهانی خود، RippleNet – را در اطراف دارایی دیجیتال ایجاد کند.

برخلاف بیت‌کوین یا اتریوم، XRPL از یک مکانیسم اجماع فدرال منحصر به فرد به عنوان روش اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده می‌کند. تراکنش ها در XRPL از طریق یک پروتکل اجماع تأیید می شوند. همه سرورهای شبکه هر تراکنش را طبق قوانین یکسان پردازش می کنند و هر تراکنشی که از پروتکل پیروی کند بلافاصله تأیید می شود. همه تراکنش‌ها عمومی و شفاف هستند و هر کسی می‌تواند اعتبارسنجی را اجرا کند. در حال حاضر بیش از 150 تایید کننده در دفتر کل وجود دارد که توسط دانشگاه ها، صرافی ها، مشاغل و افراد در سراسر جهان اداره می شوند.

از اواخر سال 2020، آزمایشگاه ریپل، خالق توکن XRP، درگیر یک نبرد قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده است. سوال بزرگ این است که آیا XRP یک امنیت است یا خیر.

در 22 دسامبر 2020، SEC علیه ریپل لبز و دو تن از مدیران آن به این دلیل که 1.3 میلیارد دلار توکن XRP خود را بدون ثبت در کمیسیون معامله کردند، شکایت کرد. دلایل موافق و مخالف این دعوی وجود داشته است. با این حال، ریپل به شدت با این ادعاها مخالفت کرده و استدلال می کند که SEC در ارزیابی خود مغرضانه بوده است.

SEC از “تست هوی” بر اساس حکم دادگاه عالی در مورد SEC علیه W.J. Howey Co در سال 1946 استفاده می کند تا تعیین کند که آیا یک ارز دیجیتال یک امنیت است یا خیر. بر اساس تعریف کمیسیون از XRP در شکایت خود، این ارز دیجیتال آزمون Howey را پشت سر می گذارد و طبق مقررات SEC، تمام اوراق بهادار باید ثبت شوند.

XRP در بسیاری از صرافی های CeFi در سراسر جهان، از جمله Binance، Huobi و Bitstamp فهرست شده است.