ارز دیجیتال Uniswap

Uniswap یک پروتکل تجاری غیرمتمرکز محبوب است که به دلیل نقش آن در تسهیل تجارت خودکار توکن های مالی غیرمتمرکز (DeFi) شناخته شده است.

نمونه‌ای از یک بازارساز خودکار (AMM)، Uniswap که در نوامبر 2018 راه‌اندازی شد، اما امسال به لطف پدیده DeFi و افزایش معاملات توکن، محبوبیت قابل‌توجهی به دست آورده است.

هدف Uniswap این است که معاملات توکن را به صورت خودکار و کاملاً برای هر کسی که توکن نگه می‌دارد باز نگه دارد، در حالی که کارایی معاملات را در مقایسه با صرافی‌های سنتی بهبود می‌بخشد.

Uniswap با حل مسائل نقدینگی با راه‌حل‌های خودکار، کارایی بیشتری ایجاد می‌کند و از مشکلاتی که اولین صرافی‌های غیرمتمرکز را گرفتار می‌کرد اجتناب می‌کند.

در سپتامبر 2020، Uniswap با ایجاد و اعطای توکن حاکمیتی خود، UNI، به کاربران قبلی پروتکل، قدمی فراتر گذاشت. این امر هم پتانسیل سودآوری و هم توانایی کاربران برای شکل دادن به آینده آن را اضافه کرد – یک جنبه جذاب از نهادهای غیرمتمرکز.

Uniswap به عنوان برنامه ای برای معرفی AMM ها در اتریوم به مخاطبان گسترده تری ایجاد شد. خالق این پلتفرم، هیدن آدامز، توسعه دهنده اتریوم است.

آدامز در حین نهایی کردن Uniswap در پروژه های مختلفی کار کرد و کار او مستقیماً توسط خالق اتریوم Vitalik Buterin اطلاع رسانی شد. بوترین حتی نام خود را به پروتکل داد – در ابتدا به نام Unipeg شناخته می شد.

آدامز همچنین گفته است که الهام‌بخش اصلی پلتفرم Uniswap از یکی از پست‌های وبلاگ خود بوترین گرفته شده است. ایده اصلی او برای تمرکز بر اتریوم پس از آن مطرح شد که یکی از دوستانش او را متقاعد کرد که در سال 2017 تحقیق و درک این پروتکل را آغاز کند.

Uniswap برای ایجاد نقدینگی – و در نتیجه تجارت و ارزشی که تجارت فراهم می کند – برای حوزه DeFi وجود دارد.

یکی از AMM های اصلی در حال حاضر، عملکرد پروتکل با استفاده از فرمولی برای تبادل خودکار – X x Y = K. موسس Hayden Adams خود را به عنوان مخترع اجرای خاص فرمول در Uniswap توصیف می کند.

Uniswap فقط یک صرافی غیرمتمرکز نیست. این تلاش برای حل مسائلی است که پلتفرم هایی مانند EtherDelta با نقدینگی تجربه کرده اند.

این پروتکل با خودکارسازی فرآیند بازارسازی، فعالیت را با محدود کردن ریسک و کاهش هزینه‌ها برای همه طرف‌ها تحریک می‌کند. این مکانیسم همچنین الزامات هویتی کاربران را حذف می‌کند و از نظر فنی هر کسی می‌تواند یک استخر نقدینگی برای هر جفت توکن ایجاد کند.

به گفته Uniswap، توکن حاکمیت آنها (UNI) به منظور «تثبیت رسمی [e] Uniswap به عنوان زیرساخت عمومی و خودپایدار و در عین حال حفظ دقیق ویژگی‌های تخریب ناپذیر و مستقل آن ایجاد شده است».

Uniswap V2 در 2 نوامبر 2018 راه اندازی شد و ویژگی های جدیدی مانند جفت ERC-20، اوراکل قیمت، تعویض فلش و موارد دیگر را معرفی کرد. آخرین نسخه – Uniswap V3، در 5 مه 2021 در شبکه اصلی راه اندازی شد. دارای کارایی سرمایه بیشتر برای ارائه دهندگان نقدینگی، اجرای بهتر برای معامله گران و زیرساخت های پیشرفته است. قیمت Uniswap به بالاترین حد تاریخ (ATH) 44.97 دلار رسید که منجر به راه اندازی V3 در شبکه اصلی شد. از زمان راه اندازی آن، علاقه زیادی به جفت قیمت UNI به AUD و UNI به یورو وجود داشته است.

مجموع عرضه توکن حاکمیت Uniswap، UNI، 1 میلیارد واحد است. اینها در طول چهار سال در دسترس خواهند بود و پس از آن Uniswap برای حفظ مشارکت شبکه، “نرخ تورم دائمی” 2٪ را معرفی خواهد کرد.

توزیع توکن در حال حاضر شامل موارد زیر است: 60٪ برای اعضای انجمن Uniswap، یعنی کاربران، 21.51٪ برای اعضای تیم، 17.8٪ برای سرمایه گذاران و 0.69٪ برای مشاوران. سه توزیع اخیر طبق یک برنامه چهار ساله واگذاری انجام خواهد شد.

از اکثریتی که به کاربران اختصاص داده شده است، 15٪ می تواند توسط کسانی که از Uniswap قبل از 1 سپتامبر 2020 استفاده کرده اند، ادعا کنند. این موارد حتی شامل کاربرانی می شود که تراکنش هایی را ارسال کرده اند که هرگز موفقیت آمیز نبوده اند – آنها واجد شرایط 400 UNI هستند.

توکن UNI در خدمت هدف فعال کردن مالکیت مشترک جامعه در رشد و توسعه پروتکل غیرمتمرکز است. این به دارندگان UNI این امکان را می‌دهد تا در حکمرانی پروتکل Uniswap و اکوسیستم گسترده‌تر، به شیوه‌ای بی‌طرف و بدون اعتماد شرکت کنند. موفقیت و پذیرش محصولات Uniswap تأثیر مثبتی بر قیمت Uniswap دارد و از این رو دارندگان توکن را تشویق می کند تا در توسعه خودپایدار اکوسیستم مشارکت کنند.

چهار سال پس از راه اندازی توکن UNI، در سپتامبر 2024، نرخ تورم دائمی سالانه 2 درصد اعمال خواهد شد. این امر برای اطمینان از ادامه مشارکت در اکوسیستم Uniswap، با بی انگیزه کردن دارندگان منفعل است.

Uniswap یک پروتکل غیرمتمرکز برای تجارت است و UNI توکن حاکمیت داخلی آن است. UNI یک توکن ERC-20 است، به این معنی که برای عملکرد به اتریوم نیاز دارد.

ERC-20 صرفاً مجموعه ای از قوانین را برای توکن ها و همچنین ملاحظات امنیتی که عمدتاً مربوط به قدرت شبکه اتریوم است را تعریف می کند. به عنوان مثال، ازدحام می تواند قیمت گاز مورد نیاز برای انجام معاملات را افزایش دهد، که منجر به تاخیر و کارمزدهای غیرعادی بالای تراکنش می شود که بر همه شرکت کنندگان تاثیر می گذارد.

توکن حاکمیت UNI Uniswap برای تجارت در صرافی های بزرگ در برابر سایر ارزهای دیجیتال، استیبل کوین ها، ارزهای فیات و موارد دیگر در دسترس است.

اینها شامل Binance، Huobi و Coinbase Pro و طبیعتاً خود پروتکل Uniswap – Uniswap (V2) و Uniswap (V3) است.

Uniswap DAO دارای بیش از 310000 عضو است که می توانند با نگه داشتن توکن های حکومتی UNI به خزانه 1.6 میلیارد دلاری، حکومت و نقشه راه DEX رأی دهند. هر دارنده UNI می‌تواند پیشنهادی را ارسال کند، اما قبل از واجد شرایط بودن برای بررسی بیشتر، باید حداکثر 25000 رای موافق به دست آورد. مرحله بعدی بررسی اجماع است، جایی که پیشنهاد دهنده باید تغییرات اصلی را برجسته کند و حداقل 50000 رای موافق به دست آورد.

در نهایت، مرحله حکمرانی باید 40 میلیون رای موافق برای این پیشنهاد به خود جلب کند. Uniswap غالب ترین DEX در سال 2021 از نظر حجم معاملات و رتبه اول DAO از نظر مقدار نگهداری در خزانه بود. با این حال، در حال حاضر پس از BitDAO در رتبه دوم قرار دارد – یک DAO که بر تامین مالی و سرمایه گذاری در پروژه های کریپتو در حال ظهور متمرکز است. بررسی عمیق ما در مورد Uniswap DAO و سایر DAO های برتر و نحوه عملکرد سیستم های حاکمیت آنها را بررسی کنید.

Uniswap در حال آماده شدن برای برداشتن گام بعدی در سفر خود برای تبدیل شدن به یک فروشگاه یک مرحله ای است. خرید اخیر NFT Aggregator و Marketplace Genie – از طریق Uniswap Labs – با هدف کمک به کاربران صرافی برای باز کردن مالکیت جهانی است. ادغام توکن‌های غیرقابل تعویض در خط تولید Uniswap می‌تواند به عنوان یک توسعه جذاب تلقی شود. کاربران مشاهده خواهند کرد که این ویژگی در برنامه وب اجرا می‌شود و APIها و ابزارک‌های توسعه‌دهنده را بعداً دنبال می‌کنند.

Genie یک تجمیع کننده بازار NFT است که به کاربران کمک می کند تا توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را در چندین بازار کشف، خرید و فروش کنند. علاوه بر این، کاربران می توانند از طریق یک تراکنش، NFT ها را در چندین بازار خریداری کنند و هزینه های گاز خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

برنامه‌هایی از Uniswap برای ارائه ایردراپ USDC به کاربران اولیه پلتفرم Genie وجود دارد که قرار است در آگوست 2022 انجام شود. هر کاربری که حداقل یک بار از Genie استفاده کرده باشد – یا تا 15 آوریل دارای Genie Genesis NFT باشد – باید واجد شرایط این کار باشد. ایردراپ آینده این ایردراپ به مدت 12 ماه ادامه خواهد داشت و به کاربران واجد شرایط زمان کافی برای دریافت جوایز خود می دهد.

علاوه بر این، پلتفرم Genie تا زمانی که تجربه Uniswap NFT عرضه شود، در دسترس کاربران باقی خواهد ماند. تیم Uniswap اذعان می کند که NFT ها همچنان یک “دروازه مهم وب 3” برای علاقه مندان به ارزهای دیجیتال و کاربران اصلی هستند. استفاده از دانش DeFi آنها در NFTها به طور بالقوه می تواند به ایجاد مالکیت و ارزش دیجیتال برای مخاطبان بزرگتر کمک کند.

این اولین سرمایه گذاری Uniswap در فضای NFT نیز نیست. در سال 2019، این تیم مجموعه Unisocks را با نسخه محدود راه‌اندازی کرد و استخرهای نقدینگی NFT را با پشتیبانی دارایی‌های دنیای واقعی ارائه کرد. علاوه بر این، آزمایشگاه‌های Uniswap به کار بر روی موقعیت‌های Uniswap v3 NFT برای پیشرفت بیشتر SVG‌های مولد روی زنجیره ادامه می‌دهند.