ارز دیجیتال ترون TRX

TRON (TRX) یک سیستم عامل غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که توسط بنیاد ترون توسعه یافته و در سال 2017 راه اندازی شد. توکن های TRX در اصل توکن های مبتنی بر ERC-20 بودند که در اتریوم مستقر شدند، اما یک سال بعد به شبکه خودشان منتقل شدند.

در ابتدا، این پروژه با هدف ارائه حقوق مالکیت کامل به سازندگان محتوای دیجیتال ایجاد شد. هدف اصلی کمک به سازندگان محتوا (که تنها بخش کوچکی از درآمد را دریافت می کنند) و تشویق آنها با پاداش های بیشتر برای کارشان است. چگونه: از مصرف کنندگان محتوا دعوت کنید تا مستقیماً (بدون واسطه هایی مانند یوتیوب، فیس بوک یا اپل) به سازندگان محتوا پاداش دهند.

نرم افزار TRON از قراردادهای هوشمند، انواع مختلف سیستم های بلاک چین و برنامه های غیرمتمرکز با نام dApps پشتیبانی می کند. پلتفرم ارز دیجیتال از مدل تراکنش مشابه بیت کوین (BTC) یعنی UTXO استفاده می کند. تراکنش ها در یک دفتر کل عمومی انجام می شود، جایی که کاربران می توانند تاریخچه عملیات را پیگیری کنند.

هر کسی می‌تواند در شبکه TRON برنامه‌های کاربردی ایجاد کند، محتوا ارائه دهد و در ازای آن دارایی‌های دیجیتالی را به عنوان جبران تلاش‌های خود دریافت کند. توانایی ایجاد محتوا و به اشتراک گذاری آن به طور آشکار بدون تردید در مورد هزینه های تراکنش، مزیت غیرقابل انکار ترون است.

TRON توسط جاستین سان، که اکنون به عنوان مدیرعامل فعالیت می کند، تاسیس شد. او که در دانشگاه پکن و دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرده است، توسط فوربس آسیا در سری 30 زیر 30 کارآفرینان شناخته شد.

او که در سال 1990 متولد شد، در گذشته نیز با ریپل مرتبط بود – به عنوان نماینده اصلی آن در منطقه چین بزرگ خدمت می کرد.

TRON خود را به عنوان محیطی معرفی کرده است که در آن سازندگان محتوا می توانند مستقیماً با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. با حذف پلتفرم‌های متمرکز – خواه سرویس‌های استریم، فروشگاه‌های اپلیکیشن یا سایت‌های موسیقی باشند – امید می‌رود که سازندگان کارمزد زیادی را به واسطه‌ها از دست ندهند. به نوبه خود، این نیز می تواند محتوا را برای مصرف کنندگان ارزان تر کند. با توجه به اینکه چگونه بخش سرگرمی به طور فزاینده ای دیجیتالی می شود، TRON می تواند در به کارگیری فناوری بلاک چین در این صنعت، ابتکاری داشته باشد.

TRON مجموعاً بیش از 100 میلیارد توکن دارد – و در زمان نگارش این مقاله، حدود 71.6 میلیارد از آنها در گردش هستند.

در مجموع، این بدان معنی است که 45٪ از عرضه TRX به بنیانگذار و خود پروژه می رسد، در حالی که 55٪ بین سرمایه گذاران توزیع می شود.

TRON از مکانیزم اجماع استفاده می کند که به عنوان اثبات سهام واگذار شده شناخته می شود.

دارندگان TRX می‌توانند ارز دیجیتال خود را مسدود کنند تا Tron Power را دریافت کنند، به این معنی که می‌توانند به «نمایندگان فوق‌العاده» که به‌عنوان تولیدکننده بلوک خدمت می‌کنند رأی دهند.

این تولیدکنندگان بلاک در ازای تایید تراکنش‌ها، پاداش‌های TRX دریافت می‌کنند و سپس این جوایز بین افرادی که به آنها رای داده‌اند توزیع می‌شود.

خرید Tron از ده ها صرافی که در آنها فهرست شده است – از جمله Poloniex، Bancor، KuCoin، Binance، Bitfinex، Coinbene و غیره امکان پذیر است. با این حال، توسط Coinbase پشتیبانی نمی شود.

در اینجا درباره تبدیل فیات خود به بیت کوین بیاموزید – دروازه ای عالی برای خرید آلت کوین.

داده های میزبانی شده در شبکه TRON رایگان و بدون هیچ منبع مرکزی است. سازندگان محتوا توکن های TRX را دریافت می کنند – پاداشی برای کار فکری آنها.

TRON همچنین بازی‌های غیرمتمرکز را در شبکه انجام می‌دهد، بازیکنان می‌توانند مستقیماً سازندگان را با دارایی‌های دیجیتال تشویق کرده و به آنها پاداش دهند.

اکوسیستم بر سه سطح استوار است که عملکرد روان و قدرتمند TRON را تضمین می کند. معماری به شرح زیر است:

لایه برنامه، که در آن توسعه دهندگان چهره های کلیدی هستند و در آن TRX برای توسعه برنامه ها و ایجاد کیف پول استفاده می شود.
لایه هسته، که در آن دستورالعمل های مختلف پردازش می شود (که فقط به دو زبان برنامه نویسی – Solidity و Java قابل نوشتن هستند). اصل کار: لایه هسته دستورالعمل ها را محاسبه می کند، آنها را پردازش می کند و به ماشین مجازی Tron می فرستد، جایی که منطق اتفاق می افتد و dApps اجرا می شوند.
ابزار اصلی حفاظت از شبکه و همچنین یکی از ویژگی‌های خاص، سیستم اثبات سهام (dPoS) است که جایگزینی برای الگوریتم‌های اجماع اثبات سهام و اثبات کار است. این یک مزیت رقابتی TRON است، زیرا به این معنی است که شبکه انرژی بسیار کارآمدتری دارد. علاوه بر این، به دلیل معماری لایه‌ای، ترون تراکنش‌های بیشتری را در یک زمان نسبت به سیستم‌های Proof-of-Work (PoW) پردازش می‌کند.

TRON یک سیستم عامل مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن اطمینان از مناسب بودن این فناوری برای استفاده روزانه است. در حالی که بیت کوین می تواند تا شش تراکنش در ثانیه و اتریوم تا 25 تراکنش را انجام دهد، TRON ادعا می کند که شبکه آن ظرفیت 2000 TPS را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه، شیرجه عمیق ترون را بررسی کنید.

این پروژه به بهترین وجه به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز متمرکز بر اشتراک محتوا و سرگرمی توصیف می شود – و به همین منظور، یکی از بزرگترین خریدهای آن، سرویس اشتراک فایل BitTorrent در سال 2018 بود.

TRON همچنین یکی از محبوب ترین بلاک چین ها برای ساخت DApp است.

در آوریل 2022، مدیر عامل Tron، جاستین سان، برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی یک استیبل کوین الگوریتمی با نام غیرمتمرکز USD یا USDD اعلام کرد. این به یک تکنیک تعادل خودکار نیاز دارد که TRX به ارزش 1 دلار را می سوزاند تا 1 USDD برش دهد. Tron DAO Reserve مسئول مدیریت USDD و اطمینان از پایداری ارزش آن نسبت به ارزش وثیقه اصلی آن است. در زمان نگارش این مقاله، کاربران بازدهی 30 درصدی را در USDD سهامدار کسب می کنند.

در حالی که USDD به دلیل وام‌گیری شدید از طراحی UST – استیبل کوین الگوریتمی Terra که اساساً یک عملیات بانکی و سقوط اکوسیستم Terra را ایجاد کرد – مورد انتقاد قرار گرفته است – عناصر خاصی آن را متمایز می‌کنند. شاید قابل توجه ترین تصمیم برای انتخاب چارچوب تضمین شده بیش از حد وثیقه، برخلاف مدل UST باشد. ارزهای رمزپایه مورد استفاده به عنوان وثیقه در پروتکل USDD عبارتند از Tron، Bitcoin، USDC و Tether.

با این کار، امکان عمق پایدار USDD را می توان کم تلقی کرد. علیرغم حداقل نسبت وثیقه 130 درصدی، USDD در زمان نگارش با پشتوانه ذخایر وثیقه ای است که مجموعاً ارزش آن بیش از سه برابر ارزش USDD در گردش است. برای Tron DAO Reserve، هدف ایجاد خزانه 10 میلیارد دلاری برای حمایت از ارزش USDD است.

عنصر اصلی دیگری که برای ثبات USDD کلیدی است، عملکرد Super Representatives است که شرکای نهادی Tron هستند. نمایندگان فوق العاده، نهادهای مشوقی هستند که هر دو طرف معامله را برای جذب نوسانات بالقوه قیمت USDD تحت تأثیر قرار می دهند. به عنوان مثال، زمانی که قیمت USDD به زیر 1 دلار می‌رسد، نمایندگان فوق‌العاده بخشی از دارایی USDD خود را می‌سوزانند تا TRX را برش دهند. این به نوبه خود ارزش USDD را به قیمت هدف می رساند.

با این حال، همه این مکانیسم‌های ثبات، USDD را از مواجهه با سهم عادلانه‌اش از نوسانات به‌عنوان استیبل کوین منع نکرده است. در ژوئن 2022 نسبت به ارزش 1 دلار کاهش 9 درصدی قیمت خود را تجربه کرد. در پاسخ، Tron DAO Reserve به ارزش 650 میلیون دلار USDC به ذخایر وثیقه USDD تزریق کرد.