ارز دیجیتال تون کوین TON

Toncoin (TON) یک بلاک چین لایه 1 غیرمتمرکز است که در سال 2018 توسط پلت فرم پیام رسانی رمزگذاری شده تلگرام توسعه یافت. این پروژه پس از آن رها شد، توسط بنیاد TON تصاحب شد و از “شبکه باز تلگرام” به “شبکه باز” تغییر نام داد.

از سال 2020، این فناوری به لطف یک گروه غیرتجاری از حامیان و یک جامعه مستقل از علاقه مندان که خود را بنیاد TON نامیده اند، در حال توسعه است. Toncoin که قبلاً به عنوان Gram شناخته می شد، ارز دیجیتال بومی شبکه TON است.

ایده اصلی ادغام TON در یک برنامه کاربردی آسان بود که به کاربران امکان خرید/ارسال/ذخیره وجوه را می داد. مشتریان کارمزد تراکنش را می پردازند و از TON برای تسویه پرداخت ها یا اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند. Toncoin از مدل اجماع اثبات سهام (PoS) برای مقیاس پذیری و قابلیت اطمینان شبکه استفاده می کند.

ماموریت توسعه دهندگان ایجاد یک اکوسیستم کامل با ذخیره سازی غیرمتمرکز، خدمات غیرمتمرکز، یک سیستم نام دامنه (معادل DNS)، یک شبکه ناشناس، یک پلت فرم پرداخت فوری، و پردازش تراکنش مقرون به صرفه/سریع است.

در اصل، پلتفرم بلاک چین توسط برادران نیکلای و پاول دوروف ایجاد شد و توسط تیم تلگرام توسعه یافت. تلگرام قصد داشت یک توکن زنجیره ای به نام Gram راه اندازی کند و یک پلتفرم برای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد کند.

گرام توجه زیادی را به خود جلب کرد که شروع به ایجاد دردسر کرد. توسعه آن توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) ممنوع شد. Gram به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شد و SEC انتشار توکن های Gram را ممنوع کرد.

تیم تلگرام TON را به وضعیت یک محصول تقریبا تمام عیار رساند. با این حال، در سال 2020، مدیر عامل تلگرام، پاول دوروف، پروژه را ترک کرد و توسعه آن به علاقه مندان مستقل ارزهای دیجیتال واگذار شد.

از همان ابتدا، این پروژه به عنوان یک کد منبع باز ایجاد شد تا هر کسی بتواند توسعه را ادامه دهد. شبکه فعلی توسط Anatoliy Makosov و Kirill Emelianenko، اعضای جامعه ای به نام NewTON (بعدها بنیاد TON) راه اندازی و توسعه داده شد.

TON ساختاری چند سطحی دارد که بر اساس اصل تقسیم‌بندی یا تقسیم‌بندی (“بلاک چین در یک بلاک چین”) ساخته شده است. یک ویژگی اشتراک گذاری شامل استفاده از چندین زیرشبکه (شارد) در یک بلاک چین است که در آن هر خرده هدف خاصی دارد. این اجازه می دهد تا شبکه از تجمع بلوک های تایید نشده جلوگیری کند و سرعت کارها را افزایش می دهد.

توسعه دهندگان بر مقیاس پذیری، کارایی و پذیرش انبوه تمرکز می کنند. با توجه به تعامل خوب بین بخش ها، شبکه تراکنش های فوق العاده سریع را فراهم می کند و مقدار زیادی از TPS را تأیید و پردازش می کند.

شبکه TON خدمات زیر را ارائه می دهد: TON Wallets، یک عملکرد کیف پول داخلی که برای انتقال وجوه و تعامل با خدمات پلت فرم طراحی شده است و دو دسته کیف پول را ارائه می دهد: نگهبانی و غیر حافظ. TON Services به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که dApp های مختلف ایجاد کنند در حالی که کاربران می توانند از طریق یک رابط کاربر پسند به برنامه های شخص ثالث دسترسی داشته باشند.

شبکه TON توکن بومی خود، Toncoin را دارد، با عرضه در گردش 1.22 میلیارد تن و حداکثر عرضه 5 میلیارد تن.

Toncoin برای سوخت رسانی به اکوسیستم طراحی شده است. می توان از آن برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز (dApps)، به عنوان کارمزد پردازش تراکنش، به عنوان کارمزد تراکنش بین زنجیره ای و به عنوان پرداختی برای ایمن سازی بلاک چین و خدمات استفاده کرد. هزینه های اعتبار سنجی نیز به TON پرداخت می شود. علاوه بر این، مردم می توانند با TON برای تغییرات و توسعه در برنامه حاکمیت TON رأی دهند.

شبکه از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. نامزدها همچنین می‌توانند توکن‌هایی را در اختیار تاییدکنندگان قرار دهند و پاداش دریافت کنند. اعتبار سنجی ها و نامزدها با قراردادهای هوشمند مدیریت می شوند و از شبکه محافظت بیشتری می کنند. قراردادهای هوشمند با استفاده از ماشین مجازی TON (TVM) اجرا می‌شود.

در چندین صرافی ارز دیجیتال مانند Huobi Global، KuCoin، Uniswap (V3)، Gate.io، OKX، LBank، MEXC، EXMO، CoinEx، Biswap، BitMart، Nomiswap، BitoPro، ACE، فهرست شده است. DigiFinex, Tidex, Unocoin, Bit.com, BingX و HitBTC