ارز دیجیتال Stellar

Stellar (XLM) یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا (P2P) است که در سال 2014 توسط بنیاد توسعه Stellar یا Stellar.org ایجاد شد. این شبکه به طور رسمی در سال 2015 با هدف اتصال سیستم های مالی جهان و تضمین پروتکلی برای ارائه دهندگان پرداخت و موسسات مالی راه اندازی شد. این پلت فرم برای جابجایی سریع و مطمئن منابع مالی با حداقل هزینه طراحی شده است. Stellar افراد، بانک‌ها، پردازنده‌های پرداخت را پیوند می‌دهد و به کاربران اجازه می‌دهد انواع مختلفی از رمزارزها را ایجاد، ارسال و معامله کنند.

اساس این شبکه، ارز دیجیتال بومی آن است – XLM یا Lumens. XLM به عنوان یک ارز میانی برای عملیات عمل می کند و همچنین برای پرداخت هزینه تراکنش استفاده می شود. چگونه کار می کند: پروتکل پول را در چند ثانیه ابتدا به XLM و سپس به ارز درخواستی تبدیل می کند.

پروتکل پرداخت Stellar مبتنی بر فناوری دفتر کل توزیع شده است – یک توسعه منبع باز، متعلق به جامعه و توزیع شده توسط جامعه. دارایی رمزنگاری پلتفرم Stellar به تراکنش های فرامرزی کمک می کند، بر مشکلات کارمزدهای بالا و روندهای کند غلبه می کند. XLM بیشتر بر کمک به افراد برای انتقال پول متمرکز است تا آنها با مؤسسات. بنابراین، Stellar دسترسی به سیستم های مالی را ارائه می دهد. و مردم می توانند پول را با هزینه کم و به سرعت در سراسر جهان ارسال کنند.

جد مک کالب پس از ترک ریپل در سال 2013 به دلیل اختلاف نظر در مورد مسیر آینده شرکت، استلار را با جویس کیم وکیل تاسیس کرد.

در توضیح منطق پشت Stellar در سپتامبر 2020، McCaleb به CoinMarketCap گفت: «کل طرح اصلی Stellar این است که می‌توانید ارزهای فیات و انواع دیگر ارزش‌ها را به صورت موازی با یکدیگر و با دارایی‌های رمزنگاری‌شده اجرا کنید. این برای هدایت این چیزها به جریان اصلی بسیار مهم است.”

هدف مک‌کالب این است که اطمینان حاصل شود که Stellar می‌تواند راهی را به مردم ارائه دهد تا فیات خود را به ارزهای دیجیتال منتقل کنند – و اصطکاک‌هایی را که مردم معمولاً هنگام ارسال پول در سراسر جهان تجربه می‌کنند، از بین ببرد.

او در حال حاضر به عنوان مدیر ارشد فناوری Stellar و همچنین یکی از بنیانگذاران بنیاد توسعه استلار فعالیت می کند. هدف این سازمان غیرانتفاعی این است که «با سیال‌تر کردن پول، بازارها بازتر و افراد توانمندتر، پتانسیل اقتصادی جهان را باز کند».

کارمزدها برای خیلی ها مشکل است. با این حال، هزینه‌های بالا هنگام انجام پرداخت‌های بین‌مرزی فقط مختص راه‌حل‌های پرداخت مبتنی بر فیات مانند پی‌پال نیست. کارمزد تراکنش‌ها نیز به دلیل ازدحام در بلاک چین‌های بیت‌کوین و اتریوم بالا می‌رود.

Stellar منحصر به فرد است زیرا هر تراکنش فقط 0.00001 XLM هزینه دارد. با توجه به اینکه چگونه یک واحد از این ارز دیجیتال در زمان نگارش مقاله فقط چند سنت قیمت دارد، این به کاربران کمک می کند تا بیشتر پول خود را حفظ کنند.

تعداد کمی از پروژه های بلاک چین توانسته اند همکاری با شرکت های فناوری بزرگ و شرکت های فین تک را تضمین کنند. چند سال پیش، Stellar و IBM با یکدیگر همکاری کردند تا World Wire را راه‌اندازی کنند، پروژه‌ای که به موسسات مالی بزرگ اجازه می‌داد تا تراکنش‌های خود را به شبکه Stellar ارسال کنند و با استفاده از دارایی‌های پل مانند استیبل کوین، تراکنش‌ها را انجام دهند.

اگرچه سایر بلاک‌چین‌ها دارای بودجه اجتماعی هستند، به این معنی که می‌توان کمک‌های بلاعوض به پروژه‌هایی اعطا کرد که به پیشبرد اکوسیستم کمک می‌کنند، Stellar به کاربران خود اجازه می‌دهد در مورد کدام سرمایه‌گذاری‌ها باید این حمایت رای دهند.

زمانی که شبکه استلار در سال 2015 راه اندازی شد، در مجموع 100 میلیارد XLM منتشر شد – اما از تاریخ انتشار همه چیز تغییر کرده است. در حال حاضر، کل عرضه 50 میلیارد XLM است و عرضه در گردش در حال حاضر 20.7 میلیارد است.

این شبکه با استفاده از پروتکل اجماع ستاره ای ایمن شده است که دارای چهار ویژگی اصلی است: “کنترل غیرمتمرکز، تاخیر کم، اعتماد انعطاف پذیر و امنیت مجانبی”.

از طریق SCP، هر کسی می‌تواند به فرآیند دستیابی به اجماع بپیوندد و هیچ نهاد واحدی نمی‌تواند اکثریت قدرت تصمیم‌گیری را در اختیار داشته باشد. تراکنش‌ها نیز به قیمت ارزان و در عرض چند ثانیه تأیید می‌شوند – و اگر بازیگران بد تلاش کنند به شبکه بپیوندند، تدابیر امنیتی وجود دارد.

خرید Stellar از طیف گسترده ای از صرافی های برتر – از جمله Binance، Coinbase، Kraken، Bittrex، Bitfinex، Upbit و Huobi امکان پذیر است. همچنین تبدیل فیات به بیت کوین قبل از خرید آلتکوین معمول است، و می توانید با راهنمای ما درباره نحوه انجام این کار بیشتر بدانید.

SDF همچنین دارای مجموعه‌ای از مشارکت‌های دیگر است که اخیراً به آنها رسیده است، از جمله Flutterwave، Nium، WhiteBIT، Coinme، Mercado Bitcoin و OKCoin. همچنین با آژانس های دولتی از جمله بانک های مرکزی برزیل، اوکراین و اندونزی و همچنین بانک تسویه بین المللی (BIS) همکاری کرده است.