ارز دیجیتال Polkadot

Polkadot یک پروتکل چند زنجیره ای خرد شده منبع باز است که شبکه ای از بلاک چین های تخصصی را به هم متصل و ایمن می کند. انتقال زنجیره ای متقابل هر نوع داده یا دارایی را تسهیل می کند، نه فقط توکن ها، در نتیجه به بلاک چین ها اجازه می دهد تا با یکدیگر کار کنند.

به عنوان یک فراپروتکل، Polkadot همچنین قادر است به طور مستقل و بدون چنگال پایگاه کد خود را از طریق حاکمیت زنجیره ای مطابق با خواست جامعه دارندگان توکن خود به روز کند.

پولکاداتپایه‌ای را برای پشتیبانی از وب غیرمتمرکز که توسط کاربرانش کنترل می‌شود و ایجاد برنامه‌ها، مؤسسات و خدمات جدید را ساده‌سازی می‌کند.

توکن DOT بومی Polkadot سه هدف واضح را دنبال می‌کند: سرمایه‌گذاری برای عملیات و امنیت، تسهیل حاکمیت شبکه، و پیوند توکن‌ها برای اتصال پاراچین‌ها.

Polkadot پروتکل شاخص Web3 Foundation است، یک بنیاد سوئیسی با ماموریت تسهیل یک وب غیرمتمرکز منبع باز، کاملاً کاربردی و کاربر پسند.

بنیانگذاران Polkadot دکتر Gavin Wood، Robert Habermeier و Peter Czaban هستند.

وود، رئیس بنیاد Web3، به لطف نفوذش در صنعت به عنوان یکی از بنیانگذاران اتریوم، بنیانگذار Parity Technologies و خالق زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند Solidity، شناخته شده ترین فرد از این سه نفر است. وود نیز با ابداع اصطلاح Web3 اعتبار دارد.

هابرمایر یکی از همکاران Thiel و محقق و توسعه‌دهنده بلاک چین و رمزنگاری است. Czaban مدیر سابق فناوری در بنیاد Web3 است که تجربه زیادی در صنایع بسیار تخصصی فین تک دارد.

پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای خرد شده است، به این معنی که می تواند بسیاری از تراکنش ها را در چندین زنجیره به صورت موازی پردازش کند (“پاراچین”). این قدرت پردازش موازی مقیاس پذیری را بهبود می بخشد.

این شبکه همچنین بسیار انعطاف پذیر و سازگار است و امکان اشتراک گذاری اطلاعات و عملکرد را بین شرکت کنندگان فراهم می کند. Polkadot را می توان به طور خودکار بدون نیاز به چنگال به منظور پیاده سازی ویژگی های جدید یا حذف باگ ها ارتقا داد.

تیم ها می توانند مدیریت بلاک چین خود را بر اساس نیازها و شرایط در حال تحول خود در Polkadot سفارشی کنند. نام‌گذاران، اعتبارسنجی‌کنندگان و جمع‌آوران همگی وظایف مختلفی را برای کمک به ایمن کردن و حفظ شبکه و ریشه‌کن کردن رفتار بد انجام می‌دهند.

در پایان سال 2021، Polkadot اولین حراج Parachain خود را با موفقیت به پایان رساند. حراج های پاراچین از یک سیستم حراج شمع بدون مجوز پیروی می کردند. پیشنهاد برنده بالاترین پیشنهاد در لحظه پایان حراج است.

پس از تغییر نام شبکه پس از همه پرسی در مورد پولکادات، موجودی DOT 100 افزایش یافت، بنابراین یک DOT قدیمی معادل 100 DOT جدید بود. این بدان معناست که حداکثر عرضه اولیه 10 میلیون DOT قدیمی در آگوست 2020 به 1 میلیارد توکن DOT جدید تبدیل شد. تغییر نام صرفاً برای جلوگیری از استفاده از اعشار کوچک و آسان‌تر کردن محاسبه انجام شد. در حالی که همه موجودی ها با ضریب صد افزایش یافتند، این تاثیری بر توزیع DOT یا سهم متناسب دارندگان نداشت.

اولین عرضه اولیه سکه پولکادات (ICO) در اکتبر 2017 برگزار شد و قیمت پولکادات0.29 دلار بود و 2.24 میلیون توکن ارائه شد. دومین ICO در جولای 2020 برگزار شد و قیمت پولکادوت پیشنهادی 1.25 دلار بود و 342080 توکن DOT فروخته شد.

این شبکه از مکانیسم NPoS (اثبات اثبات سهام نامزد شده) با اعتبار سنجی ها و نامزدها استفاده می کند. 

اعتبار سنجی ها در زنجیره رله شرط بندی می شوند و تراکنش های حاصل از پاراچین های مختلف را تایید می کنند. این طرح اعتبار منحصربفرد، زنجیره‌ها را قادر می‌سازد تا تحت قوانین یکسان به طور ایمن با یکدیگر تعامل داشته باشند، اما به طور مستقل اداره شوند.

صرافی های برتر برای معاملات Polkadot (DOT) در حال حاضر Binance، Huobi Global، OKEx، Coinbase، KuCoin