ارز دیجیتال اتریوم ETH

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری جهانی غیرمتمرکز است که از فناوری بلاک چین پشتیبانی می کند. بیشتر به خاطر ارز دیجیتال بومی خود، اتر (ETH) شناخته می شود.
اتریوم می تواند توسط هر کسی برای ایجاد هر فناوری دیجیتال ایمن استفاده شود. این توکن طراحی شده برای پرداخت برای کارهای انجام شده در پشتیبانی از بلاک چین است، اما شرکت کنندگان همچنین می توانند از آن برای پرداخت کالاها و خدمات ملموس در صورت پذیرش استفاده کنند.
اتریوم به گونه ای طراحی شده است که مقیاس پذیر، قابل برنامه ریزی، ایمن و غیرمتمرکز باشد. این بلاک چین انتخابی برای توسعه دهندگان و شرکت هایی است که بر اساس آن فناوری ایجاد می کنند تا تعداد صنایعی که در حال فعالیت هستند و نحوه انجام زندگی روزمره ما را تغییر دهند.

اتریوم در مجموع هشت بنیانگذار دارد – تعداد غیرمعمولی برای یک پروژه رمزنگاری. آنها برای اولین بار در 7 ژوئن 2014 در زوگ سوئیس ملاقات کردند.

ویتالیک بوترین روسی-کانادایی شاید شناخته شده ترین از این دسته باشد. او کاغذ سفید اصلی را نوشت که برای اولین بار اتریوم را در سال 2013 توصیف کرد و هنوز هم روی بهبود پلتفرم تا به امروز کار می کند. قبل از ETH، بوترین یکی از بنیانگذاران وب سایت خبری مجله بیت کوین بود.
گاوین وود، برنامه‌نویس بریتانیایی، احتمالاً دومین بنیان‌گذار مهم ETH است، زیرا اولین پیاده‌سازی فنی اتریوم را در زبان برنامه‌نویسی C++ کدنویسی کرد، زبان برنامه‌نویسی بومی اتریوم Solidity را پیشنهاد داد و اولین مدیر ارشد فناوری بنیاد اتریوم بود. قبل از اتریوم، وود یک دانشمند محقق در مایکروسافت بود. پس از آن، او به تأسیس بنیاد Web3 پرداخت.
از دیگر بنیانگذاران اتریوم می توان به موارد زیر اشاره کرد: – آنتونی دی ایوریو، که این پروژه را در مراحل اولیه توسعه آن به عهده گرفت. – چارلز هاسکینسون، که نقش اصلی را در ایجاد بنیاد اتریوم مستقر در سوئیس و چارچوب قانونی آن ایفا کرد. – Mihai Alisie، که در ایجاد بنیاد اتریوم کمک کرد. – جوزف لوبین، یک کارآفرین کانادایی، که مانند دی ایوریو، در روزهای اولیه به اتریوم کمک مالی کرد و بعداً یک انکوباتور برای استارت‌آپ‌های مبتنی بر ETH به نام ConsenSys تأسیس کرد. – امیر چتریت، که به تأسیس اتریوم کمک کرد اما در ابتدای توسعه از آن فاصله گرفت.

اتریوم در مفهوم پلتفرم قرارداد هوشمند بلاک چین پیشگام بوده است. قراردادهای هوشمند برنامه‌های رایانه‌ای هستند که به طور خودکار اقدامات لازم برای انجام یک توافق بین چندین طرف را در اینترنت انجام می‌دهند. آنها برای کاهش نیاز به واسطه های قابل اعتماد بین پیمانکاران طراحی شده اند، در نتیجه هزینه های مبادله را کاهش می دهند و در عین حال قابلیت اطمینان معاملات را نیز افزایش می دهند.

نوآوری اصلی اتریوم طراحی پلتفرمی بود که به آن اجازه می داد قراردادهای هوشمند را با استفاده از بلاک چین اجرا کند، که مزایای موجود فناوری قراردادهای هوشمند را بیشتر تقویت می کند. به گفته گاوین وود، یکی از بنیانگذاران، بلاک چین اتریوم به عنوان نوعی «یک کامپیوتر برای کل سیاره» طراحی شده است، که از نظر تئوری قادر است با اجرای آن بر روی یک توزیع جهانی، هر برنامه ای را قوی تر، مقاوم تر در برابر سانسور و کمتر مستعد تقلب کند. شبکه گره های عمومی

علاوه بر قراردادهای هوشمند، بلاک چین اتریوم می‌تواند از طریق استفاده از استاندارد سازگاری ERC-20 میزبان ارزهای دیجیتال دیگری به نام «توکن» باشد. در واقع، این رایج ترین استفاده از پلتفرم ETH تاکنون بوده است: تا به امروز، بیش از 280000 توکن سازگار با ERC-20 راه اندازی شده است. بیش از 40 مورد از این ارزها، به عنوان مثال USDT، LINK و BNB، در بین 100 ارز دیجیتال برتر با ارزش بازار قرار می گیرند. از زمان ظهور بازی های Play2Earn، علاقه به قیمت ETH به PHP افزایش قابل توجهی داشته است.

سرویس نام اتریوم، با نام مستعار ENS، یک سیستم نام‌گذاری توزیع‌شده و قابل توسعه بر اساس بلاک چین اتریوم است. این در اصل نسخه Web3 DNS است که مخفف سرویس نام دامنه است.

در حالت اولیه، یک آدرس ارز دیجیتال شامل یک رشته طولانی از اعداد و حروف است که برای خواندن توسط رایانه طراحی شده است. ممکن است به این شکل باشد – “0xDC25EF3F5B8A186998338A2ADA83795FBA2D695E” – باعث می شود گاهی خواندن آن گیج کننده باشد و در برخی موارد حتی منجر به از دست دادن سرمایه شود.

ENS راه حلی برای این مشکل آدرس‌های رمزنگاری طولانی و گیج‌کننده با اختصاص نام‌های قابل خواندن توسط انسان به شناسه‌های قابل خواندن توسط ماشین مانند آدرس‌های اتریوم، ابرداده، سایر آدرس‌های ارزهای دیجیتال و هش محتوا ارائه می‌کند. با ENS، آدرس طولانی بالا می تواند به چیزی به سادگی «Alice.eth» تبدیل شود و شما می توانید هر نوع ارز دیجیتال یا NFT را از طریق دامنه ENS خود دریافت کنید.

ENS بر اساس دو قرارداد هوشمند اتریوم است. اولین مورد، رجیستری ENS است که سه بخش مهم از اطلاعات را ثبت می کند: مالک دامنه، حل کننده دامنه و زمان ذخیره برای همه رکوردهای تحت دامنه. دومین قرارداد هوشمند Resolver است که نام دامنه را به یک آدرس قابل خواندن توسط ماشین ترجمه می کند و بالعکس.

شایان ذکر است که ENS علاوه بر ادغام با نام‌های .eth، از محبوب‌ترین نام‌های DNS از جمله .com، .org، .io، .app و چندین نام دیگر نیز پشتیبانی می‌کند.

از زمان آغاز به کار، اتریوم جایگاه خود را به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار حفظ کرده است. اما مانند هر شبکه بلاک چین دیگری که وجود دارد، اتریوم کامل نیست. قابل توجه است که بلاک چین قدیمی با هزینه های گاز بالا و توان عملیاتی کم بین 15 تا 30 تراکنش در ثانیه مواجه است.

اگرچه برنامه‌هایی برای رفع این کاستی‌ها از طریق چندین به‌روزرسانی در راه است، بسیاری از رقبا از این تأخیر برای ارائه تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر به کاربران ارزهای دیجیتال استفاده کرده‌اند.

اصطلاح «قاتل اتریوم» در حدود سال‌های 2016/2017 زمانی که بلاک‌چین‌های جایگزینی مانند کاردانو شروع به ورود به صحنه ارزهای دیجیتال کردند، ظاهر شد. در سال 2018، EOS اولین “قاتل اتریوم” بعدی خود را انجام داد و 4.1 میلیارد دلار از سرمایه گذاران جمع آوری کرد که بالاترین مبلغی است که یک ICO تا کنون ایجاد کرده است. از آن زمان، افراد دیگری مانند Tezos، Solana، Fantom، Avalanche و Smart Chain بایننس به عنوان قاتلان احتمالی اتریوم ظاهر شدند.

هر یک از این بلاک چین ها از مدل اجماع متفاوتی برای مقابله با محدودیت های ناشی از PoW اتریوم استفاده می کنند. به عنوان مثال، سولانا از اثبات تاریخچه (PoH) استفاده می کند در حالی که زنجیره هوشمند بایننس هم از اثبات اعتبار (PoA) و هم از اثبات سهام (DPoS) استفاده می کند.

با این حال، هیچ یک از این بلاک چین های جایگزین نتوانسته اند اتریوم را به عنوان دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار از بین ببرند. اتریوم همچنین در حال حاضر بزرگترین بلاک چین برای فعالیت های معاملاتی NFT است.

ارتقاء EIP-1559 مکانیزمی را معرفی می‌کند که نحوه تخمین هزینه‌های گاز در بلاک چین اتریوم را تغییر می‌دهد. قبل از ارتقاء، کاربران باید در یک حراج آزاد شرکت می کردند تا تراکنش های آنها توسط یک ماینر دریافت شود. این فرآیند به عنوان “حراج با قیمت اول” شناخته می شود و همانطور که انتظار می رود، بالاترین قیمت پیشنهادی برنده می شود.

با EIP-1559، این فرآیند توسط یک سیستم مناقصه خودکار مدیریت می‌شود و یک «هزینه پایه» برای تراکنش‌ها در بلوک بعدی وجود دارد. این هزینه بر اساس میزان شلوغی شبکه متفاوت است. علاوه بر این، کاربرانی که مایل به سرعت بخشیدن به تراکنش‌های خود هستند، می‌توانند برای گنجاندن سریع‌تر، «هزینه اولویت» را به ماینر بپردازند.

EIP-1559 همچنین یک مکانیسم هزینه سوزی را معرفی می کند. بخشی از کارمزد هر معامله (کارمزد پایه) سوزانده شده و از چرخه خارج می شود. هدف از این کار کاهش عرضه در گردش اتر و افزایش بالقوه ارزش توکن در طول زمان است.

جالب اینجاست که کمتر از دو ماه پس از اجرای ارتقاء لندن، شبکه بیش از یک میلیارد دلار اتر را سوزانده بود.

در سپتامبر 2021، حدود 117.5 میلیون سکه ETH در گردش بود که 72 میلیون آن در بلوک پیدایش – اولین بلاک در بلاک چین اتریوم – صادر شد. از این 72 میلیون، 60 میلیون به مشارکت کنندگان اولیه در فروش جمعی در سال 2014 که بودجه پروژه را تامین کردند، و 12 میلیون به صندوق توسعه اختصاص یافت.

مبلغ باقیمانده در قالب پاداش بلوک برای استخراج کنندگان در شبکه اتریوم صادر شده است. پاداش اولیه در سال 2015 5 اتریوم به ازای هر بلوک بود، که بعداً در اواخر سال 2017 به 3 اتریوم کاهش یافت و سپس در اوایل سال 2019 به 2 اتریوم کاهش یافت. میانگین زمان استخراج یک بلوک اتریوم حدود 13 تا 15 ثانیه است.

در ارتقای شبکه اتریوم در آگوست 2021، هارد فورک لندن حاوی پروتکل بهبود اتریوم، EIP-1559 بود. به جای مکانیسم حراج قیمت اول که بالاترین پیشنهاد برنده می شود، EIP-1559 یک «کارمزد پایه» را برای تراکنش هایی که در بلوک بعدی گنجانده می شود، معرفی می کند. کاربرانی که می خواهند تراکنش خود را در اولویت قرار دهند، می توانند یک «انعام» یا «هزینه اولویت» به ماینرها بپردازند. از آنجایی که کارمزد پایه به صورت پویا با فعالیت تراکنش تنظیم می‌شود، این امر نوسانات کارمزدهای گاز اتریوم را کاهش می‌دهد، اگرچه قیمت را کاهش نمی‌دهد، که در زمان اوج ازدحام در شبکه بسیار بالاست.

یکی از تفاوت های عمده بین بیت کوین و اقتصاد اتریوم این است که دومی تورم زا نیست، یعنی کل عرضه آن محدود نیست. توسعه دهندگان اتریوم این را با عدم تمایل به داشتن «بودجه امنیتی ثابت» برای شبکه توجیه می کنند. توانایی تنظیم نرخ صدور ETH از طریق اجماع به شبکه اجازه می دهد تا حداقل صدور مورد نیاز برای امنیت کافی را حفظ کند.

اما با معرفی EIP-1559، کارمزدهای پایه مورد استفاده در تراکنش‌ها کاهش می‌یابد و اتریوم از گردش خارج می‌شود. این بدان معناست که فعالیت بیشتر در شبکه منجر به سوخت بیشتر اتریوم می شود و کاهش عرضه باید به افزایش قیمت اتریوم منجر شود، همه چیز برابر است. این پتانسیل را دارد که اتریوم را کاهش دهد، چیزی که دارندگان اتریوم از آن هیجان زده هستند – افزایش بالقوه قیمت اتریوم امروز.

از آگوست 2020، اتریوم از طریق الگوریتم اثبات کار Ethash که به خانواده توابع هش Keccak تعلق دارد، ایمن شده است.

با این حال، برنامه‌هایی برای انتقال شبکه به الگوریتم اثبات سهام مرتبط با به‌روزرسانی اصلی اتریوم 2.0 که در اواخر سال 2020 عرضه شد، وجود دارد.

پس از فعال شدن زنجیره Beacon اتریوم 2.0 (فاز 0) در ابتدای دسامبر 2020، شروع به اشتراک گذاری در شبکه اتریوم 2.0 ممکن شد. سهام اتریوم زمانی است که شما ETH (32 ETH برای فعال کردن نرم‌افزار اعتبارسنجی مورد نیاز است) روی اتریوم 2.0 با ارسال آن به یک قرارداد سپرده گذاری می‌کنید، بنابراین با ذخیره داده‌ها، پردازش تراکنش‌ها و افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین به امنیت شبکه کمک می‌کند. در زمان نگارش این مقاله در اواسط سپتامبر 2021، قیمت اتریوم اکنون برای 32 اتر تقریباً 116029 دلار است. مقدار پولی که در حال حاضر توسط اعتبارسنجی‌های اتریوم به دست می‌آید، بازدهی 6% APR است که معادل با 1.91952 ETH یا 6960 دلار در قیمت امروز اتریوم است. این تعداد با توسعه شبکه و افزایش تعداد استیکرها ( اعتبار سنجی) تغییر خواهد کرد.

جوایز شرط‌بندی اتریوم توسط یک منحنی توزیع (مشارکت و میانگین درصد سهامداران) تعیین می‌شود: برخی از پاداش‌های شرط‌بندی ETH 2.0 برای سهامداران اولیه 20 درصد بود، اما کاهش می‌یابد تا بین 7 تا 4.5 درصد سالانه به پایان برسد.

حداقل الزامات برای سهام اتریوم 32 اتریوم است. اگر تصمیم دارید در اتریوم 2.0 سهام داشته باشید، به این معنی است که سهام اتریوم شما برای ماه ها، اگر نه سال ها، در آینده تا زمانی که ارتقای اتریوم 2.0 تکمیل شود، در شبکه قفل خواهد شد.

با توجه به این واقعیت که اتریوم بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ است، خرید اتریوم یا استفاده از جفت های معاملاتی اتریوم در تقریبا تمام صرافی های اصلی ارز دیجیتال امکان پذیر است. برخی از بزرگترین بازارها عبارتند از:

بایننس
Coinbase Pro
OKEx
کراکن
Huobi Global
جفت های محبوب قیمت اتریوم عبارتند از: ETH/USD، ETH/GBP، ETH/AUD و ETH/JPY.

شبکه اتریوم با کارمزدهای بالای تراکنش مواجه شده است که اغلب در فصول پر تقاضا افزایش می یابد. در ماه می 2021، میانگین کارمزد تراکنش شبکه به 71.72 دلار رسید.

علاوه بر هزینه بالای تراکنش ها، آلتکوین پیشرو از مشکلات مقیاس پذیری نیز رنج می برد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، برنامه‌هایی برای انتقال به الگوریتم اثبات سهام به منظور افزایش مقیاس‌پذیری پلتفرم و افزودن تعدادی ویژگی جدید وجود دارد. تیم توسعه در حال حاضر فرآیند انتقال به ETH 2.0 را آغاز کرده است و برخی ارتقاها را در طول مسیر اجرا کرده است، از جمله هارد فورک لندن.

ارتقاء لندن در آگوست 2021 اجرا شد. شامل پنج پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) به نام‌های EIP-3529، EIP-3198، EIP-3541، و مهم‌ترین آنها EIP-1559 و EIP-3554 بود.

EIP-1559 مسلماً محبوب ترین ارتقا در بین تمام EIP ها است.

در سال 2022، اتریوم قصد دارد با به‌روزرسانی اتریوم 2.0 به حالت اثبات سهام روی بیاورد. این سوئیچ از زمان آغاز به کار شبکه در نقشه راه اتریوم بوده است و مکانیسم اجماع جدیدی را شاهد خواهد بود و همچنین شاردینگ را به عنوان یک راه حل مقیاس‌پذیر معرفی می‌کند. زنجیره فعلی اتریوم به Beacon Chain تبدیل خواهد شد و به عنوان یک لایه تسویه حساب برای تعاملات قرارداد هوشمند در سایر زنجیره ها عمل می کند.

در اواخر سال 2021، به‌روزرسانی Arrow Glacier اتریوم تا ژوئن 2022 به تعویق افتاد. تا آن زمان، Vitalik Buterin انتظار دارد که مسیر پایانی شبکه با جمع‌آوری‌های خوش‌بینانه و Zk-rollup‌ها شکل بگیرد.

در ژانویه 2022، بنیاد اتریوم تصمیم خود را برای حذف اصطلاحات “اتریوم 2.0” اعلام کرد تا “همه کاربران آینده را از حرکت در این مدل ذهنی گیج کننده نجات دهد.” در ادامه توضیح داد که اصطلاحات قبلی «اتریوم 1.0» به عنوان «لایه اجرا» نامگذاری می‌شود، در حالی که «اتریوم 2.0» به عنوان «لایه اجماع» نامیده می‌شود. این در نهایت برای ارائه نسخه دقیق تری از نقشه راه اتریوم است.

در یک به‌روزرسانی در مورد پیشرفت ادغام، در 13 آوریل 2022، تیم بیکو، توسعه‌دهنده اتریوم، در توییتر به‌روزرسانی پیشرفت ادغام را منتشر کرد و گفت که آنها «قطعاً در فصل آخر PoW در اتریوم هستند». او همچنین اشاره کرد که کاربران می توانند انتظار داشته باشند که چند ماه پس از ژوئن رخ دهد، اگرچه تاریخ دقیقی ارائه نشده است. این در پشت اولین شادو فورک شبکه اصلی – برای آزمایش انتقال به PoS در اتریوم – که در 11 آوریل 2022 با موفقیت اجرا شد.

در سال 2022، اتریوم انتقال خود را از اثبات کار به اثبات سهام از اتریوم 2.0 به The Merge تغییر داد. ادغام در 15 سپتامبر 2022 پس از ادغام شبکه آزمایشی Goerli با موفقیت در 11 اوت 2022 فعال شد.

بخوانید: همه آنچه که تا به حال می خواستید در مورد ادغام اتریوم بدانید.

Merge چندین تغییر حیاتی را در اتریوم اعمال می کند. ابتدا، شبکه اصلی PoW Ethereum موجود را با Beacon Chain، یک زنجیره PoS، ادغام می کند. این دو زنجیره با هم، اتریوم اثبات سهام جدید را تشکیل خواهند داد که از یک لایه اجماع و یک لایه اجرا تشکیل شده است. لایه اجماع حالت زنجیره را در سراسر شبکه همگام می کند، در حالی که لایه اجرا تراکنش ها را مدیریت می کند و تولید را بلوک می کند.

دوم، ادغام به طور قابل توجهی صدور ETH را کاهش می دهد. این لقب “نصف سه گانه” در اشاره به نصف شدن بیت کوین است، زیرا ادغام صدور ETH را 90٪ کاهش می دهد. با وجود بیش از 14 میلیون ETH در حال حاضر، ETH می تواند پس از انتقال به خوبی کاهش یابد. علاوه بر این، انتظار می رود سهامداران در پیش بینی های فعلی بین 8 تا 12 درصد در آوریل درآمد کسب کنند. Staked ETH بلافاصله پس از ادغام قابل برداشت نخواهد بود – فقط پس از ارتقاء شانگهای فعال خواهد شد که تخمین زده می شود 6 تا 12 ماه بعد باشد.

درباره تصورات غلط رایج اتریوم پس از ادغام بیشتر بدانید.

ادغام باعث افزایش توان تراکنش یا کاهش هزینه های گاز نمی شود، زیرا نرخ تولید بلوک تقریباً در 12 ثانیه (در حال حاضر 13 ثانیه) ثابت می ماند. همچنین با تغییرات پروتکلی که هنوز در خارج از زنجیره از طریق ذینفعان مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفته است، حکومت زنجیره ای را فعال نمی کند.

نکته مهم این است که انتظار می رود انتقال به PoS مصرف انرژی سالانه اتریوم را از 112 تراوات ساعت در سال به تنها 0.01 تراوات ساعت در سال کاهش دهد – کاهش 99.9 درصدی. این کاهش سرمایه گذاران را بر آن داشت تا انتظار هجوم پول نهادی در اتریوم «سبزتر» را داشته باشند. از طرف دیگر، ماینرهای اتریوم، در صنعتی که 19 میلیارد دلار ارزش دارد، به دنبال قهرمانی ETHPoW، یک هارد فورک بالقوه اتریوم در اثبات کار هستند. ما تفاوت های اصلی را در مقاله ETH PoS در مقابل ETH PoW توضیح می دهیم.

بزرگ‌ترین ارتقای اتریوم از زمان ادغام، ارتقای شانگهای به سهامداران ETH این امکان را می‌دهد تا ETH خود را لغو کنند و پاداش‌های ETH را از زنجیره بیکن خارج کنند. در طول The Merge، زنجیره اثبات کار اتریوم با زنجیره Beacon اثبات سهام ادغام شد. اعتبار سنجی ها به جای استخراج، 32 ETH را برای ایمن سازی شبکه به اشتراک می گذارند. با این حال، سهامداران نمی‌توانند تا زمان ارتقای شانگهای، سهام را رها کرده و کنار بکشند.

ارتقاء شانگهای/کاپلا (“شاپلا”) هارد فورکی است که پنج EIP را پیاده سازی می کند – مورد انتظارترین آنها EIP-4895 است که امکان برداشت را فراهم می کند. Shanghai نام هارد فورک در لایه اجرا است، در حالی که Capella نام روی لایه اجماع است.

در 7 فوریه 2023، برداشت در شبکه آزمایشی ژجیانگ فعال شد و در 28 فوریه، شبکه آزمایشی Sepolia ارتقاء هارد فورک را با موفقیت اجرا کرد. در 15 مارس 2023، هارد فورک در شبکه آزمایشی Goerli اجرا شد، آخرین اجرای آزمایشی قبل از ارتقاء شبکه اصلی، که انتظار می‌رود در مارس 2023 انجام شود. بیش از 17.5 میلیون ETH برای برداشت در دسترس خواهد بود.