ارز دیجیتال DAI

DAI یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم (ارز دیجیتال با قیمت پایدار) است. که صدور و توسعه آن توسط Maker Protocol و سازمان غیرمتمرکز مستقل MakerDAO مدیریت می شود.

قیمت DAI به دلار آمریکا وابسته است و توسط ترکیبی از ارزهای دیجیتال دیگر وثیقه می شود که هر بار که DAI جدید ضرب می شود در انبارهای قراردادهای هوشمند سپرده می شود.

مهم است که بین DAI چند وثیقه و DAI تک وثیقه (SAI) تمایز قائل شویم، نسخه قبلی توکن که تنها با یک ارز دیجیتال می‌توان وثیقه کرد. SAI همچنین از نرخ پس انداز DAI پشتیبانی نمی کند، که به کاربران اجازه می دهد با نگه داشتن توکن های DAI پس انداز کنند.

Multi-Collateral DAI در نوامبر 2019 راه اندازی شد.

Avalanche توس

یکی از ویژگی های تعیین کننده DAI این است که توسط هیچ فرد یا گروه کوچکی از بنیانگذاران ایجاد نشده است. در عوض، توسعه نرم‌افزاری که به آن قدرت می‌دهد و صدور توکن‌های جدید توسط MakerDAO و Maker Protocol کنترل می‌شود.

MakerDAO یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است – نوعی شرکت که خود را به صورت غیرمتمرکز از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند اداره می‌کند.

این سازمان به صورت دموکراتیک توسط دارندگان توکن های حاکمیتی Maker (MKR) مدیریت می شود که مشابه سهام یک شرکت سنتی عمل می کنند. دارندگان MKR می توانند در مورد تصمیمات کلیدی در مورد توسعه MakerDAO، Maker Protocol و DAI رأی دهند، با قدرت رأی دهی آنها متناسب با مقدار توکن های Maker آنها.

خود MakerDAO در ابتدا توسط یک کارآفرین دانمارکی Rune Christensen در سال 2015 تأسیس شد. قبل از شروع کار بر روی اکوسیستم Maker، کریستنسن در کپنهاگ بیوشیمی و تجارت بین‌المللی را مطالعه کرد و شرکت استخدام بین‌المللی Try China را تأسیس کرد.

ط آوا لبز، که توسط پروفسور دانشگاه کرنل، امین گون سیرر، و دکترای علوم کامپیوتر دانشگاه کورنل، کوین سکنیچی و ماوفان “تد” یین، تأسیس شد، راه اندازی شد. گون سیرر در تحقیقات رمزنگاری کهنه کار است و شش سال قبل از انتشار وایت پیپر بیت کوین، یک ارز مجازی همتا به همتای مفهومی طراحی کرده است. او همچنین قبل از هک بدنام The DAO در سال 2016 در کار بر روی راه حل های مقیاس بیت کوین و تحقیق در مورد اتریوم بود.

این پروژه در فوریه 2019 یک دور اولیه را که شامل سرمایه‌گذارانی مانند Polychain، Andreessen Horowitz و Balaji Srinivasan بود، پایان داد. Avalanche عرضه اولیه سکه خود را در سال 2020 در کمتر از 24 ساعت پایان داد و در این فرآیند 42 میلیون دلار جمع آوری کرد.

کاربران می توانند از طریق Oasis Borrow یا سایر رابط های ساخته شده توسط انجمن به پروتکل Maker دسترسی داشته باشند و Vaults ایجاد کنند. در Oasis Borrow، کاربران می توانند وثیقه هایی مانند ETH، WBTC، LINK، UNI، YFI، MANA، MATIC و موارد دیگر را قفل کنند. سپس کاربران می توانند در مقابل وثیقه خود در Dai وام بگیرند، البته تا زمانی که در نسبت وثیقه باشد، که بسته به سطح ریسک دارایی قفل شده از 101٪ تا 175٪ متغیر است.

بازار کریپتو به دلیل نوسانات خود بدنام است، زیرا حتی بزرگ‌ترین سکه‌های دارای نقدینگی مانند بیت‌کوین گاهی اوقات تغییرات قیمتی (هم بالا و هم پایین) 10 درصد یا بیشتر را در یک روز تجربه می‌کنند. تحت این شرایط، معامله گران و سرمایه گذاران به طور طبیعی مستعد اضافه کردن دارایی های امن به پرتفوی خود هستند. که قیمت ثابت آنها ممکن است به جبران نوسانات قابل توجه بازار کمک کند.

یکی از این نوع دارایی ها، استیبل کوین ها هستند که DAI یکی از نمونه های آن است. اینها ارزهای رمزپایه ای هستند که قیمت آنها به دارایی هایی با ارزش نسبتاً پایدار مرتبط است – رایج ترین ارزهای سنتی فیات، مانند USD یا EUR.

یکی دیگر از مزایای کلیدی DAI این واقعیت است که توسط یک شرکت خصوصی مدیریت نمی شود. بلکه توسط یک سازمان مستقل غیرمتمرکز از طریق یک پروتکل نرم افزاری مدیریت می شود.

علاوه بر این، روند توسعه نرم افزار DAI به روشی دموکراتیک تر اداره می شود از طریق رای گیری مستقیم توسط شرکت کنندگان عادی اکوسیستم توکن.

توکن‌های جدید DAI از طریق استخراج مانند بیت‌کوین (BTC) و اتریوم (ETH) تولید نمی‌شوند.

Maker Protocol که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود، نرم افزاری است که صدور DAI را کنترل می کند. به منظور حفظ قیمت ملایم به دلار ایالات متحده، Maker Protocol تضمین می کند که هر توکن DAI توسط مقدار مناسبی از ارزهای دیجیتال دیگر وثیقه می شود.

به عنوان بخشی از این فرآیند، پروتکل به هر کاربر اجازه می‌دهد تا رمزنگاری خود را به عنوان وثیقه در یک انبار به اصطلاح یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم به عنوان وثیقه واریز کند و مقدار متناظری از توکن‌های جدید DAI را برش دهد.

هیچ محدودیت بالایی برای عرضه کل DAI وجود ندارد عرضه پویا است و بستگی به مقدار وثیقه ذخیره شده در انبارها در هر لحظه دارد. تا نوامبر 2020، حدود 940 میلیون DAI در گردش است.

DAI یک توکن مبتنی بر اتریوم و سازگار با ERC-20 است. به این ترتیب، توسط الگوریتم Ethash اتریوم ایمن شده است.

خرید توکن های DAI در پلتفرم های آنلاین متعددی در دسترس است. اینها شامل پروتکل‌های مبادله توکن مالی غیرمتمرکز (DeFi) است:

این سه شبکه توسط Primary Network، یک زیرشبکه ویژه، ایمن و تایید می شوند.

زیرشبکه‌های Avalanche یا زیرشبکه‌ها، مجموعه‌ای پویا از اعتباردهنده‌ها هستند که برای دستیابی به اجماع در مورد وضعیت مجموعه‌ای از زنجیره‌های بلوکی با هم کار می‌کنند. هر بلاک چین توسط یک زیرشبکه تایید می شود، در حالی که یک زیرشبکه می تواند بلاک چین های مختلف را تایید کند. گره های اعتبار سنجی می توانند عضوی از چندین زیرشبکه باشند.

هر اعتبارسنجی زیرشبکه انگیزه ای برای پایبندی به الزامات امنیتی و منابع زیرشبکه فردی دارد. هر زیرشبکه ای می تواند این مشوق ها را سفارشی کند و ممکن است شامل جوایز رمزی، حاکمیت و غیره باشد.

هدف Subnets آوردن شبکه‌های خاص برنامه به اکوسیستم گسترده‌تر Avalanche است. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی، محصول یا خدمات فردی ممکن است به ویژگی های اعتبارسنجی خاصی مانند حافظه یا پهنای باند اینترنت نیاز داشته باشد. اعتبارسنجی‌هایی که این الزامات را برآورده می‌کنند، می‌توانند برای اطمینان از عملکرد روان، به زیرشبکه بپیوندند. علاوه بر این، زیرشبکه ها ممکن است دارای اقتصاد توکن بومی و بازارهای هزینه سفارشی شده باشند.

زیرشبکه‌های Avalanche نیز از توسعه بلاک چین خصوصی پشتیبانی می‌کنند که اعتباردهنده‌های از پیش تعریف‌شده به آن ملحق می‌شوند. این اعتباردهنده ها تنها کسانی هستند که می توانند محتوای آن بلاک چین خصوصی را ببینند، گزینه ای برای سازمان هایی که می خواهند اطلاعات حساس را خصوصی نگه دارند.