ارز دیجیتال LINK Chainlink

Chainlink که در سال 2017 تأسیس شد، یک لایه انتزاعی بلاک چین است که قراردادهای هوشمند متصل جهانی را ممکن می کند. از طریق یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز، Chainlink به بلاک چین ها اجازه می دهد تا به طور ایمن با فیدهای داده خارجی، رویدادها و روش های پرداخت تعامل داشته باشند و اطلاعات مهم خارج از زنجیره مورد نیاز قراردادهای هوشمند پیچیده را برای تبدیل شدن به شکل غالب توافق دیجیتال فراهم کنند.

سرگئی نظروف یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Chainlink Labs است. او فارغ التحصیل رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه نیویورک با گرایش فلسفه و مدیریت است. حرفه حرفه ای او به عنوان یک همکار تدریس در مدرسه بازرگانی NYU Stern آغاز شد. در سال 2009، نظروف ExistLocal را تأسیس کرد، یک بازار همتا به همتا برای تجربیات معتبر محلی.

استیو الیس در سال 2010 در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه نیویورک فارغ التحصیل شد. درست پس از فارغ التحصیلی، او به عنوان مهندس نرم افزار در آزمایشگاه Pivotal مشغول به کار شد. در سال 2014، او در بنیانگذار Secure Asset Exchange، شرکتی که دسترسی آسان وب به یک صرافی غیرمتمرکز دارایی را تسهیل می‌کند، همکاری کرد.

Chainlink از مجموعه بزرگی از اپراتورهای گره استفاده می کند تا به طور جمعی طیف گسترده ای از شبکه های غیرمتمرکز اوراکل فید غیرمتمرکز را تامین کند که در حال حاضر میلیاردها ارزش برای برنامه های پیشرو DeFi مانند Synthetix، Aave، Compound و موارد دیگر تضمین می کند.

LINK staking جوایز و جریمه‌هایی را برای ایجاد انگیزه در عملکرد صحیح شبکه اوراکل Chainlink ارائه می‌کند. همچنین توانایی اپراتورهای گره را برای دریافت وظایف و دریافت هزینه در شبکه Chainlink افزایش خواهد داد.

در این سیستم، شرکت کنندگان توکن های LINK خود را به عنوان وثیقه قفل می کنند. اگر یک گره اطلاعات را اشتباه گزارش کند، می توان از این وثیقه مالیات گرفت یا «کاهش» داد. توکن‌های پیوندی که از اعتبارسنجی‌های نادرست مالیات می‌گیرند، به‌عنوان درآمد به اعتبارسنجی‌کنندگان صادق مجدداً توزیع می‌شوند.

توسعه دهندگان Chainlink امیدوارند که معرفی این امنیت رمزنگاری-اقتصادی هزینه حمله به اوراکل قیمت شبکه را بیشتر از سود بالقوه یک حمله کند.

در طول عرضه اولیه سکه (ICO) برای LINK در سپتامبر 2017، Chainlink عرضه کلی و حداکثر 1,000,000,000 توکن LINK را اعلام کرد. عرضه فعلی حدود 453,509,553 توکن LINK یا حدود 45 درصد از کل عرضه تا پایان سپتامبر 2021 است. این نشان دهنده بیش از 200 برابر از قیمت ICO به قیمت Chainlink امروز است.

قیمت Chainlink در بازه زمانی حدوداً اواسط 2019 تا اواسط سال 2020، روند صعودی عظیمی را تجربه کرد. گاوهای Chainlink در محاوره‌ای به عنوان «LINK Marines» شناخته می‌شدند که تبدیل به یک الگوی رفتاری معروف در جامعه رمزنگاری شدند. قیمت چین لینک در 9 مه 2021 به بالاترین حد خود یعنی 52.88 دلار رسید، به دلیل رشد کلی بازار کریپتو و همچنین تحولات در حال انجام در اکوسیستم Chainlink.

طبق مستندات ICO، 35 درصد از کل عرضه توکن به سمت اپراتورهای گره و ایجاد انگیزه در اکوسیستم خواهد رفت. 35 درصد دیگر از توکن‌های پیوند در طول رویدادهای فروش عمومی توزیع شدند. در نهایت، 30٪ باقیمانده از کل عرضه توکن به سمت شرکت برای توسعه مداوم اکوسیستم و شبکه Chainlink هدایت شد.

به عنوان یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم، Chainlink توسط مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) ایمن شده است. برخلاف اجماع اثبات کار (PoW) که توسط Bitocin استفاده می‌شود، PoS به مقدار توکن‌های موجود برای انتخاب اعتبارسنجی گره‌ها متکی است.

پروتکل‌های PoS با این ایده ایجاد شدند که با مصرف انرژی زیاد مورد نیاز سیستم‌های PoW مبارزه کنند. مدل های PoS به طور فزاینده ای محبوب می شوند زیرا به انرژی الکتریکی کمتری نیاز دارند و به راحتی مقیاس پذیر هستند. در حالی که PoW خود را مکانیزم اجماع قابل اعتماد ثابت کرده است، اتریوم و سایر توکن‌های ERC-20 به سرعت در حال رشد بوده و روند را در فضا ایجاد کرده‌اند.

یکی از صرافی های برتر برای خرید Chainlink بایننس است.

سایر صرافی هایی که معاملات را در LINK ارائه می دهند عبارتند از:

  • Huobi Global
  • Coinbase Pro
  • Gate.io
  • Kraken