ارز دیجیتال کاردانو Cardano

کاردانو یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است که می‌گوید هدفش این است که به «تغییرکنندگان، مبتکران و رویاپردازان» اجازه دهد تا تغییرات مثبت جهانی را ایجاد کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پروژه، شیرجه عمیق ما در Cardano را بررسی کنید.

پروژه منبع باز همچنین با هدف “توزیع مجدد قدرت از ساختارهای غیرقابل پاسخگویی به حاشیه به افراد” – کمک به ایجاد جامعه ای امن تر، شفاف تر و منصفانه تر.

کاردانو در سال 2017 تاسیس شد و نام آن را به نام جرولامو کاردانو، یک مرد ایتالیایی قرن شانزدهم، نامگذاری کرد. توکن بومی ADA نام خود را از ریاضیدان قرن نوزدهم آدا لاولیس گرفته است که به طور گسترده به عنوان اولین برنامه نویس رایانه در جهان شناخته می شود. توکن ADA برای اطمینان از اینکه مالکان می توانند در عملیات شبکه مشارکت کنند طراحی شده است. به همین دلیل، کسانی که این ارز دیجیتال را در اختیار دارند، حق رای دادن در مورد هرگونه تغییر پیشنهادی در نرم افزار را دارند.

تیم پشت بلاک چین لایه‌ای می‌گوید که قبلاً موارد استفاده قانع‌کننده‌ای برای فناوری آن وجود داشته است، که هدف آن اجازه توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند با ماژولار بودن است.

کاردانو توسط چارلز هاسکینسون، که یکی از بنیانگذاران شبکه اتریوم نیز بود، تاسیس شد.

هاسکینسون در مصاحبه‌ای برای سری کریپتو تیتان‌های CoinMarketCap گفت که در سال 2011 درگیر ارزهای دیجیتال شد – و در استخراج و تجارت فعالیت داشت. او توضیح داد که اولین حضور حرفه‌ای‌اش در این صنعت در سال 2013 بود، زمانی که یک دوره آموزشی درباره بیت کوین ایجاد کرد که در نهایت توسط 80000 دانش‌آموز گذرانده شد.

هاسکینسون علاوه بر اینکه یک کارآفرین فناوری است، یک ریاضیدان نیز هست. در سال 2020، شرکت فناوری او ADA به ارزش 500000 دلار به آزمایشگاه تحقیق و توسعه بلاک چین دانشگاه وایومینگ اهدا کرد.

کاردانو یکی از بزرگ‌ترین بلاک‌چین‌هایی است که با موفقیت از مکانیزم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند. که انرژی کمتری نسبت به الگوریتم اثبات کار مبتنی بر بیت‌کوین دارد. اگرچه اتریوم بسیار بزرگتر قرار است به PoS ارتقا یابد، این انتقال تنها به تدریج انجام می شود.

این پروژه مفتخر است که اطمینان حاصل کند که تمام فناوری توسعه‌یافته از طریق یک فرآیند تحقیقاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. به این معنی که ایده‌های جسورانه می‌توانند قبل از تأیید اعتبار به چالش کشیده شوند. به گفته تیم کاردانو، این سختگیری تحصیلی به بلاک چین کمک می کند تا بادوام و پایدار باشد – این احتمال را افزایش می دهد که می توان از قبل مشکلات احتمالی را پیش بینی کرد.

در سال 2020، Cardano ارتقاء Shelley را انجام داد که هدف آن این بود که بلاک چین خود را “50 تا 100 برابر غیرمتمرکزتر” از سایر بلاک چین های بزرگ کند. در آن زمان هاسکینسون پیش بینی کرد که این امر راه را برای صدها دارایی برای اجرا در شبکه خود هموار می کند.

هارد فورک Vasil که به نام ریاضیدان فقید بلغاری واسیل دابوف، یکی از همکاران برجسته کاردانو نامگذاری شده است. به عنوان یکی از مورد انتظارترین ارتقاء برای کاردانو معرفی می شود. هارد فورک سومین دوره توسعه کاردانو است و قرار است چندین ارتقاء را در زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند بلاک چین یعنی پلوتوس و ظرفیت شبکه ارائه کند.

در ابتدا قرار بود این رویداد در ژوئن 2022 اتفاق بیفتد، اما چندین بار به تعویق افتاد.

Vasil پنج مکانیسم حیاتی را برای بهبود مقیاس پذیری و قابلیت استفاده Cardano معرفی می کند – CIP-31، CIP-32، CIP-33، CIP-40 و خط لوله انتشار.

CIP-31، با نام مستعار «ورودی‌های مرجع»، نوع جدیدی از ورودی را معرفی می‌کند. که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به صرف آن، به نتیجه خروجی نگاه کنند. این کار باعث بهینه سازی تراکنش و افزایش همزمانی می شود.

حداکثر عرضه 45 میلیارد ADA وجود دارد – اما در زمان نگارش این مقاله، عرضه در گردش حدود 31 میلیارد وجود داشت. پنج دور فروش عمومی توکن‌های کاردانو بین سپتامبر 2015 و ژانویه 2017 برگزار شد. قیمت کاردانو در طول فروش قبل از راه‌اندازی آن 0.0024 دلار بود که با توجه به قیمت کاردانو اکنون بیش از 1000 برابر بازدهی را نشان می‌دهد.

پس از راه اندازی شبکه، تقریباً 2.5 میلیارد ADA به IOHK اختصاص یافت.

Cardano از طریق یک پروتکل PoS «پایدار زیست‌محیطی، قابل تأیید امن» که به عنوان Ouroboros شناخته می‌شود، ایمن می‌شود.

این پروژه می‌گوید که Ouroboros ضمانت‌های امنیتی را بهبود می‌بخشد که با مکانیزم اجماع PoW ارائه می‌شود. و در عین حال از انرژی کمتری استفاده می‌کند – با این ادعا که انرژی آن چهار برابر بیشتر از بیت‌کوین است.

این به عنوان ترکیبی از فناوری منحصر به فرد و مکانیسم های تأیید شده ریاضی، با روانشناسی رفتاری و فلسفه اقتصادی توصیف می شود. به طور کلی، هدف Ouroboros دستیابی به رشد پایدار و اخلاقی است.

یک مکانیسم تشویقی به این معناست که شرکت کنندگان در شبکه برای مشارکت خود پاداش دریافت می کنند.

در 12 سپتامبر، Cardano ارتقاء آلونزو مورد انتظار خود را منتشر کرد. پس از ارتقا، شبکه بلاک چین اکنون می‌تواند طیف گسترده‌ای از برنامه‌های رمزنگاری، از جمله توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و قراردادهای هوشمند را پشتیبانی کند.

آلونزو برگرفته از نام ریاضیدان آمریکایی آلونزو چرچ است که یکی از بنیانگذاران علوم کامپیوتر است.

علاوه بر پشتیبانی از NFTها و قراردادهای هوشمند، کاردانو اکنون می تواند برای مبادلات غیرمتمرکز استفاده شود.

به طور کلی، آلونزو Cardano را در همان کلاس Ethereum قرار می دهد، بلاک چین پیشرو در جهان که از برنامه های کاربردی دیگری غیر از توکن Ether بومی خود پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند یکی از سنگ بنای بخش مالی غیرمتمرکز هستند – و کاردانو اکنون از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کند.

برای یافتن صرافی اصلی برای خرید Cardano از جمله Binance، Bittrex، eToro و HitBTC، مشکل زیادی ندارید.