ارز دیجیتال Avalanche

Avalanche یک بلاک چین لایه یک است که به عنوان پلتفرمی برای برنامه های غیرمتمرکز و شبکه های بلاک چین سفارشی عمل می کند. این یکی از رقبای اتریوم است که قصد دارد اتریوم را به عنوان محبوب ترین بلاک چین برای قراردادهای هوشمند از بین ببرد. هدف آن انجام این کار با داشتن خروجی تراکنش بالاتر تا 6500 تراکنش در ثانیه است، در حالی که مقیاس پذیری را به خطر نمی اندازد.

این امر با معماری منحصر به فرد Avalanche امکان پذیر شده است. شبکه Avalanche از سه بلاک چین مجزا تشکیل شده است: X-Chain، C-Chain و P-Chain. هر زنجیره هدف مشخصی دارد که با رویکرد استفاده از بیت کوین و اتریوم کاملاً متفاوت است، یعنی داشتن تمام گره‌ها برای تأیید اعتبار همه تراکنش‌ها. بلاک چین های بهمنی حتی از مکانیسم های اجماع متفاوتی بر اساس موارد استفاده خود استفاده می کنند.

پس از راه اندازی شبکه اصلی خود در سال 2020، Avalanche روی توسعه اکوسیستم خود از DApps و DeFi کار کرده است. پروژه های مختلف مبتنی بر اتریوم مانند SushiSwap و TrueUSD با Avalanche ادغام شده اند. علاوه بر این، این پلتفرم دائماً در حال کار بر روی بهبود قابلیت همکاری بین اکوسیستم خود و اتریوم است، مانند توسعه پل‌ها.

Avalanche توسط آوا لبز، که توسط پروفسور دانشگاه کرنل، امین گون سیرر، و دکترای علوم کامپیوتر دانشگاه کورنل، کوین سکنیچی و ماوفان “تد” یین، تأسیس شد، راه اندازی شد. گون سیرر در تحقیقات رمزنگاری کهنه کار است و شش سال قبل از انتشار وایت پیپر بیت کوین، یک ارز مجازی همتا به همتای مفهومی طراحی کرده است. او همچنین قبل از هک بدنام The DAO در سال 2016 در کار بر روی راه حل های مقیاس بیت کوین و تحقیق در مورد اتریوم بود.

این پروژه در فوریه 2019 یک دور اولیه را که شامل سرمایه‌گذارانی مانند Polychain، Andreessen Horowitz و Balaji Srinivasan بود، پایان داد. Avalanche عرضه اولیه سکه خود را در سال 2020 در کمتر از 24 ساعت پایان داد و در این فرآیند 42 میلیون دلار جمع آوری کرد.

Avalanche  تلاش می‌کند تا سه‌گانه بلاک چین را حل کند، که بیان می‌کند که بلاک چین‌ها نمی‌توانند به درجه کافی از تمرکززدایی در مقیاس دست یابند. نتیجه این امر هزینه های بالای گاز است، همانطور که اغلب در مورد اتریوم اتفاق می افتد.

برای حل این مشکل، Avalanche سه بلاک چین قابل کارکرد را طراحی کرد.

زنجیره تبادل (X-Chain) برای ایجاد و مبادله توکن های بومی AVAX و سایر دارایی ها استفاده می شود. مشابه استاندارد ERC-20 در اتریوم، این توکن ها از مجموعه ای از قوانین استاندارد پیروی می کنند. از مکانیسم اجماع Avalanche  استفاده می کند.
زنجیره قرارداد (C-Chain) میزبان قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز است. این ماشین مجازی Avalanche خود را دارد، شبیه به ماشین مجازی اتریوم، که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا DApp های سازگار با EVM را فورک کنند. از مکانیسم اجماع آدم برفی استفاده می کند.
زنجیره پلتفرم (P-Chain) اعتبار سنجی شبکه را هماهنگ می کند، زیرشبکه های فعال را ردیابی می کند و ایجاد زیرشبکه های جدید را امکان پذیر می کند. زیرشبکه‌ها مجموعه‌ای از اعتباردهنده‌ها هستند، به نوعی مانند یک کارتل اعتبارسنجی. هر زیرشبکه می تواند چندین بلاک چین را اعتبار سنجی کند، اما یک بلاک چین فقط توسط یک زیرشبکه قابل تایید است. همچنین از مکانیسم اجماع آدم برفی استفاده می کند.

مجموع عرضه آواکس 720 میلیون است.

AVAX در زنجیره صرافی معامله می شود که از مکانیسم اجماع Avalanche خود پیروی می کند. برخلاف اثبات کار یا اثبات سهام، مکانیسم اجماع Avalanche دارای یک رهبر پردازش تراکنش‌ها نیست که توسط دیگران تأیید شود. در عوض، تمام گره ها با استفاده از یک پروتکل گراف غیر چرخه ای جهت دار (DAG) تراکنش ها را پردازش و تایید می کنند. به این ترتیب، تراکنش ها به طور همزمان پردازش می شوند و نظرسنجی تصادفی اعتبار سنجی ها، صحت تراکنش ها را با قطعیت آماری تضمین می کند. هیچ بلوکی در این مکانیسم اجماع وجود ندارد، که امکان نهایی شدن فوری و بهبود چشمگیر سرعت بلاک چین را فراهم می کند.

AVAX در Binance، Bitfinex، Gate.io و Kucoin در دسترس است.

Avalanche دارای سه بلاک چین داخلی اصلی است.
زنجیره تبادل (X-Chain)
برای ارسال و دریافت وجوه در شبکه Avalanche، که تنها عملکرد X-Chain است، استفاده می شود. علاوه بر این، کارمزد تراکنش ها در 0.001 AVAX ثابت است و X-Chain مزایای سرعت را نسبت به C-Chain فراهم می کند. X-Chain از فناوری گراف غیر چرخه ای جهت دار (DAG) استفاده می کند.
زنجیره پلت فرم (P-Chain)
برای قرار دادن AVAX و تسهیل فعالیت های اعتبارسنجی استفاده می شود. کاربران می‌توانند به اعتبارسنجی تبدیل شوند یا برای جمع‌آوری پاداش‌های AVAX خود در زنجیره P، به یکی موکول شوند.
زنجیره قرارداد (C-Chain)
زنجیره Avalanche برای امور مالی غیرمتمرکز، زیرا زنجیره ای است که برای قراردادهای هوشمند و برنامه های DeFi استفاده می شود. اکثر برنامه های Avalanche در اینجا قرار دارند و با MetaMask سازگار هستند.

این سه شبکه توسط Primary Network، یک زیرشبکه ویژه، ایمن و تایید می شوند.

زیرشبکه‌های Avalanche یا زیرشبکه‌ها، مجموعه‌ای پویا از اعتباردهنده‌ها هستند که برای دستیابی به اجماع در مورد وضعیت مجموعه‌ای از زنجیره‌های بلوکی با هم کار می‌کنند. هر بلاک چین توسط یک زیرشبکه تایید می شود، در حالی که یک زیرشبکه می تواند بلاک چین های مختلف را تایید کند. گره های اعتبار سنجی می توانند عضوی از چندین زیرشبکه باشند.

هر اعتبارسنجی زیرشبکه انگیزه ای برای پایبندی به الزامات امنیتی و منابع زیرشبکه فردی دارد. هر زیرشبکه ای می تواند این مشوق ها را سفارشی کند و ممکن است شامل جوایز رمزی، حاکمیت و غیره باشد.

هدف Subnets آوردن شبکه‌های خاص برنامه به اکوسیستم گسترده‌تر Avalanche است. به عنوان مثال، یک برنامه کاربردی، محصول یا خدمات فردی ممکن است به ویژگی های اعتبارسنجی خاصی مانند حافظه یا پهنای باند اینترنت نیاز داشته باشد. اعتبارسنجی‌هایی که این الزامات را برآورده می‌کنند، می‌توانند برای اطمینان از عملکرد روان، به زیرشبکه بپیوندند. علاوه بر این، زیرشبکه ها ممکن است دارای اقتصاد توکن بومی و بازارهای هزینه سفارشی شده باشند.

زیرشبکه‌های Avalanche نیز از توسعه بلاک چین خصوصی پشتیبانی می‌کنند که اعتباردهنده‌های از پیش تعریف‌شده به آن ملحق می‌شوند. این اعتباردهنده ها تنها کسانی هستند که می توانند محتوای آن بلاک چین خصوصی را ببینند، گزینه ای برای سازمان هایی که می خواهند اطلاعات حساس را خصوصی نگه دارند.