ارز دیجیتال Cosmos

به طور خلاصه، Cosmos خود را به عنوان پروژه ای معرفی می کند که برخی از «سخت ترین مشکلات» پیش روی صنعت بلاک چین را حل می کند. هدف آن ارائه پادزهری برای پروتکل‌های اثبات کار «آهسته، گران، غیرقابل مقیاس‌پذیر و مضر برای محیط‌زیست». مانند پروتکل‌هایی است که توسط بیت‌کوین استفاده می‌شود، با ارائه اکوسیستمی از بلاک چین‌های متصل.

از دیگر اهداف این پروژه می‌توان به کاهش پیچیدگی و دشواری فناوری بلاک چین برای توسعه‌دهندگان به لطف یک چارچوب مدولار که برنامه‌های غیرمتمرکز را ابهام می‌کند، اشاره کرد. آخرین اما نه کم‌اهمیت، پروتکل ارتباط بین بلاک‌چینی ارتباط شبکه‌های بلاک چین با یکدیگر را آسان‌تر می‌کند و از پراکندگی در صنعت جلوگیری می‌کند.

منشاء Cosmos را می توان به سال 2014 برمی گرداند، زمانی که Tendermint، یکی از مشارکت کنندگان اصلی این شبکه، تاسیس شد. در سال 2016، کاغذ سفیدی برای Cosmos منتشر شد – و یک فروش توکن در سال بعد برگزار شد. توکن‌های ATOM از طریق یک الگوریتم اثبات سهام ترکیبی به دست می‌آیند و به امن نگه داشتن Cosmos Hub، بلاک چین شاخص پروژه کمک می‌کنند. این ارز رمزنگاری شده همچنین نقشی در حاکمیت شبکه دارد.

بنیانگذاران Tendermint دروازه ورود به اکوسیستم Cosmos و Jae Kwon، Zarko Milosevic و Ethan Buchman بودند. اگرچه کوون هنوز به‌عنوان معمار اصلی فهرست شده است. اما در سال 2020 از سمت مدیرعاملی کناره‌گیری کرد. او معتقد است که هنوز بخشی از پروژه است. اما عمدتاً بر روی ابتکارات دیگر تمرکز دارد. او  اهداف آنها شامل افزایش تجربه برای توسعه دهندگان، ایجاد یک جامعه مشتاق برای Cosmos و ایجاد منابع آموزشی است تا تعداد بیشتری از مردم از توانایی این شبکه آگاه باشند.

شبکه Cosmos از سه لایه تشکیل شده است: لایه کاربردی، لایه شبکه و لایه توافق.

لایه برنامه تراکنش ها را پردازش می کند و وضعیت شبکه را به روز می کند. در حالی که لایه شبکه امکان ارتباط بین تراکنش ها و بلاک چین ها را فراهم می کند. لایه اجماع به گره ها کمک می کند تا در مورد وضعیت فعلی سیستم توافق کنند.

Cosmos از مجموعه ای از ابزارهای منبع باز استفاده می کند تا لایه های مختلف را به یکدیگر متصل کند و توسعه دهندگان را قادر به ساخت dApps کند.

یکی از نگرانی‌های اصلی برای برخی در صنعت کریپتو بر روی سطوح تکه تکه شدن در شبکه‌های بلاک چین است. صدها مورد وجود دارد، اما تعداد بسیار کمی از آنها می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. Cosmos قصد دارد تا با امکان پذیر کردن این امر، این امر را تغییر دهد.

Cosmos به عنوان “Blockchain 3.0” توصیف می شود و همانطور که قبلاً اشاره کردیم. یک هدف بزرگ اطمینان از اینکه زیرساخت آن برای استفاده ساده است. برای این منظور، کیت توسعه نرم افزار Cosmos بر روی ماژولار بودن تمرکز دارد.

مقیاس پذیری یکی دیگر از اولویت ها است. به این معنی که می توان تراکنش های بیشتری را نسبت به بلاک چین های قدیمی مانند بیت کوین و اتریوم در یک ثانیه پردازش کرد. اگر بلاک چین ها همیشه به پذیرش جریان اصلی دست یابند، باید بتوانند با تقاضا و همچنین شرکت ها یا وب سایت های پردازش پرداخت موجود کنار بیایند یا حتی بهتر باشند.

ATOM یک عرضه کلی بسیار خاص دارد به طور دقیق 260,906,513. از این تعداد، در زمان نگارش این مقاله، حدود 203،121،910 در تیراژ بود. شایان ذکر است که این ارزهای رمزنگاری شده استخراج نمی شوند – در عوض، آنها از طریق سهام به دست می آیند.

دو فروش خصوصی در ژانویه 2017 و به دنبال آن یک فروش عمومی در آوریل همان سال برگزار شد. این در مجموع 16 میلیون دلار جمع آوری کرد که معادل حدود 0.10 دلار به ازای هر ATOM است.

با شکستن توزیع توکن، حدود 80٪ به سرمایه گذاران اختصاص یافت، در حالی که 20٪ باقی مانده بین دو شرکت تقسیم شد: All In Bits و Interchain Foundation.

Cosmos توکن های ATOM را با ASIC هایی که برای استخراج بیت کوین استفاده می شوند مقایسه کرده است. همانطور که یک مقاله فنی نوشته شده توسط تیم Tendermint توضیح داد: “این یک قطعه سخت افزار مجازی (سرمایه اقتصادی) است که برای شرکت به عنوان نگهبان در شبکه باید به دست آورید.”

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، Cosmos از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می کند. گره‌های اعتبارسنجی که مقدار بیشتری از توکن‌های ATOM را در اختیار دارند، احتمالاً برای تأیید تراکنش‌ها و کسب پاداش انتخاب می‌شوند. گره هایی که مشخص شود غیر صادقانه عمل می کنند جریمه می شوند – و در نهایت می توانند توکن هایی را که در خطر بودند از دست بدهند.

اکنون در تعدادی از صرافی‌های اصلی در دسترس است. بسیاری از افراد خرید Cosmos را در Binance، Coinbase و OKEx انتخاب می‌کنند. یافتن جفت‌های معاملاتی با تعدادی از ارزهای فیات امکان‌پذیر است و می‌توانید در اینجا اطلاعات بیشتری درباره فرآیند تبدیل دلار و یورو به ارز دیجیتال پیدا کنید.

ضروری‌ترین عنصر این طراحی لایه‌ای، موتور Tendermint BFT است. بخشی از شبکه که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد بدون نیاز به کدنویسی از ابتدا زنجیره‌های بلوکی بسازند. این امر ایجاد یک برنامه بلاک چین را بسیار ساده تر می کند، زیرا نیاز به شروع از ابتدا را از بین می برد.

تیم Cosmos همچنین کیت توسعه نرم افزار Cosmos (SDK) را ایجاد کرده است که به آنها اجازه می دهد از الگوریتم اجماع Tendermint برای ایجاد بلاک چین استفاده کنند. SDK بر اساس فلسفه ماژولار است. همچنین امکان استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف را فراهم می‌کند، و آن را برای طیف وسیع‌تری از توسعه‌دهندگان قابل دسترسی می‌سازد.

بنیاد Interchain، یک سازمان غیرانتفاعی در اکوسیستم Cosmos، انتشار ارتقاء حساب‌های Interchain را در 17 فوریه 2022 اعلام کرد. پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC) که در آوریل 2021 راه اندازی شد. استاندارد Cosmos برای قابلیت همکاری بلاک چین است.