صرافی ارز دیجیتال
ریالی نت

24034213-9b10-407d-8deb-83fc60bc0038

همه چیز درمورد Uniswap و PancakeSwap

نویسنده : وبسایت خبری ارزدیجیتال ریالی نت
زمان تقریبی خواندن مطلب : 3 دقیقه

PancakeSwap چیست؟

PancakeSwap یک DEX است که توسط زنجیره هوشمند Binance (BSC) طراحی شده است، که از مدل سازنده بازار خودکار (AMM) برای انجام سفارشات استفاده می کند. به این ترتیب، PancakeSwap یک دفتر سفارش را با استخر نقدینگی جایگزین می کند.
آخرین نسخه PancakeSwap V2 است و 1426 جفت توکن برای معامله در DEX وجود دارد.
ارائه دهندگان نقدینگی با PancakeSwap’s Syrup Pools تعامل می کنند و توکن های LP (به نام FLIP) را دریافت می کنند که نشان دهنده سهم آنها در استخر است. این توکن ها کلید حذف سهم خود از استخر هستند. کاربران همچنین می توانند برای دو توکن اضافی – کیک و شربت – مزرعه کنند. از آنجایی که پلتفرم روی BSC اجرا می‌شود، توکن‌ها از استانداردهای توکن BEP-20 پلتفرم پیروی می‌کنند.
PancakeSwap مطابق با طبیعت پر جنب و جوش و تقریباً بازیگوش خود، بازی های زنجیره ای را نیز ارائه می دهد. کاربران می توانند در پیش بینی قیمت BNB (در حال حاضر در نسخه بتا) شرکت کنند یا برای برنده شدن جوایز در BNB در قرعه کشی شرکت کنند.

علاوه بر این، توکن‌های LP در طعم‌های متفاوتی هستند که تحت تأثیر توکن سپرده‌شده در استخر قرار می‌گیرند.

Uniswap چیست؟

باید گفت Uniswap محبوب‌ترین DEX مبتنی بر اتریوم است که از مدل AMM استفاده می‌کند، به جای کتاب‌های سفارش، از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند و دارای توکن‌های LP برای ارائه‌دهندگان نقدینگی است. Uniswap زنجیره مادر PancakeSwap است که برخلاف BSC از بلاک چین اصلی اتریوم برای اجرای شبکه خود استفاده می کند. به‌عنوان یکی از اولین پروتکل‌های DeFi بسیار موفق، اکثر DEX‌ها به یک شکل، ویژگی‌هایی را از Uniswap قرض گرفته‌اند تا پلتفرم‌های خود را اجرا کنند.
توجه داشته باشید که مدل AMM نیاز به داشتن یک شریک در طرف دیگر سفارش خرید یا فروش را برای انجام معامله برطرف می کند. در نتیجه زمان معاملاتی کمتری در DEX ها با استفاده از این مدل صرف می شود. این صرافی‌ها با حذف نیاز به گذر از رویه‌های شناخت مشتری (KYC)، به افراد بیشتری دسترسی به مبادله توکن غیرمتمرکز را می‌دهند.
از سپتامبر 2021، Uniswap بیش از 6.3 میلیارد دلار در TVL دارد. این پروتکل دارای بیش از 1.5 میلیون کاربر دائمی و 386 میلیارد دلار حجم تجارت است. آخرین نسخه این پروتکل Uniswap V3 است که در ماه می 2021 در شبکه اصلی راه اندازی شد.

چرا رقابت بین PancakeSwap و Uniswap وجود دارد؟

PancakeSwap برنده غیررسمی این جنگ است که نقدینگی آن در حدود دو ماه بیش از 1000 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، حجم PancakeSwap از 37 میلیون دلار ناچیز به 1 میلیارد دلار در 49 روز اول سال 2021 افزایش یافته است.
جالب توجه است که رشد آن به کاستی های بلاک چین اتریوم که میزبان Uniswap است نسبت داده شده است. شبکه مبتنی بر ETH به دلیل تکیه بر مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) از مشکلات مقیاس پذیری رنج می برد. در نتیجه، ازدحام روی پلت فرم باعث افزایش هزینه تراکنش یا گاز می شود.
در دسامبر 2020، اتریوم از طریق راه‌اندازی اتریوم 2.0، انتقال از یک PoW به یک مکانیسم توافقی PoS (اثبات سهام) را آغاز کرد، که انتظار می‌رود مشکل مقیاس‌پذیری را حل کند. متأسفانه، انتظار می رود که عرضه کامل آن تقریباً دو سال طول بکشد.
چرا زنجیره هوشمند بایننس؟
زنجیره هوشمند بایننس همچنان به جایگاه بیشتری در فضای DeFi دست می یابد. برخی از زمینه های کلیدی که BSC در آنها موفق است عبارتند از:
کارایی و مقرون به صرفه بودن
به جای یک سیستم PoW، از نسخه‌ای از PoS به نام proof-of-staked-authority (PoSA) استفاده می‌کند. این نسخه یک زمان بلوک سه ثانیه ای را ارائه می دهد، به این معنی که تراکنش ها سریع تر تسویه می شوند و کارمزدها به طور قابل توجهی کمتر است زیرا ازدحام شبکه وجود ندارد.

سازگاری بین بلاک چین

BSC با دیگر پلتفرم های غیرمتمرکز سازگار است. به عنوان مثال، BSC با اتریوم سازگار است زیرا از ماشین مجازی اتریوم (EVM) پشتیبانی می کند. این بدان معناست که توسعه‌دهندگان اتریوم می‌توانند پروژه‌های خود را با چرخاندن چند نوبت، به اصطلاح، به سرعت به بایننس انتقال دهند.

PancakeSwap Flippens Uniswap

در فوریه 2021، PancakeSwap برای مدت کوتاهی Uniswap را به عنوان بزرگترین صرافی مبتنی بر AMM غصب کرد. حجم معاملات روزانه در پروژه DEX مبتنی بر BSC بیش از 400 میلیون دلار بیشتر از پلتفرم مبتنی بر ETH در 19 فوریه بود.
قابل توجه است که افزایش ثابت بوده و بیش از 1 میلیارد دلار در روز ثبت کرده است. اتریوم 16 میلیون دلار هزینه گاز را در یک روز ثبت کرد، در حالی که کاربران BSC فقط کسری از این مبلغ را پرداخت کردند.
در حالی که Uniswap و PancakeSwap حجم معاملات 24 ساعته ای بیش از 1 میلیارد دلار دارند، اما همچنان از صرافی های متمرکز برتر (CEX) عقب تر است. به عنوان مثال، بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در جهان، Binance، در زمان نگارش این مقاله در 10 سپتامبر 2021، حجم معاملات 24 ساعته ای بیش از 34 میلیارد دلار دارد.

نرخ پذیرش

تعیین کمیت دو DEX برتر در این یکی دشوار است. در حالی که نرخ پذیرش PancakeSwap در حال افزایش است، Uniswap قدیمی تر است و پایگاه کاربر قابل توجهی دارد. این یکی از معدود پروژه‌هایی است که DeFi را با معرفی ویژگی‌های AMM که هیچ پروژه دیگری با موفقیت اجرا نکرده بود، از سایه بیرون آورد.

با این حال، به نظر می رسد که PancakeSwap به دلیل افزایش پذیرش زنجیره هوشمند Binance و توکن CAKE، در راه عبور از Uniswap است. همانطور که در فضای کریپتو معمول است، قیمت دارایی دیجیتال به پذیرش یا حداقل تقاضا پاسخ می دهد.

PancakeSwap کاربران فعال تری نسبت به Uniswap دارد، با این حال حجم معاملات Uniswap بیشتر است، که نشان می دهد کاربران Uniswap در ارزش های بزرگتر معامله می کنند.

هزینه های تراکنش

مشکل برای کاربران Uniswap که فقط می‌توانند مبالغ کمی را معامله کنند، بزرگ‌تر است، زیرا هزینه‌های گاز به سود آنها می‌خورد. با استفاده از یک شبکه مقیاس پذیر مانند BSC، PancakeSwap می تواند هزینه های تراکنش را به طور چشمگیری کاهش دهد.

در BSC، هزینه های تراکنش بر حسب پنی در مقایسه با اتریوم است که کارمزد آن می تواند تا چند صد دلار افزایش یابد. جدا از صرفه جویی در هزینه های بالای گاز، BSC تراکنش های سریع تری را نیز تسهیل می کند.

تعداد توکن های فهرست شده

PancakeSwap در اینجا برتری دارد، به خصوص با توجه به انفجار توکن های میم در BSC. از سپتامبر 2021، PancakeSwap (V2) دارای 1427 توکن است، در مقایسه با Uniswap (V3) که دارای 599 توکن است.
با این حال، در سپتامبر 2020، سرعت و تعداد زیاد توکن‌های فهرست‌شده در شبکه باعث افزایش تعجب شد، زیرا Uniswap گزارش داد که به طور متوسط 150 جفت توکن در روز به مدت هفت روز کامل اضافه می‌شود – در حالی که یک سیستم باز باعث آزادی می‌شود، این آزادی به مخرب‌ها نیز تعمیم می‌یابد. بازیگران. در نتیجه سیستم بدون مجوز Uniswap، پروژه‌های جعلی افزایش یافتند و مشتاق به سرمایه‌گذاری در سرمایه‌گذاران عجول بودند. به عنوان مثال، Uniswap فهرست “Uniswap Exchange Token” را مشاهده کرد که علاوه بر فهرست شدن در پلتفرم، هیچ ارتباطی با Uniswap نداشت.
PancakeSwap دارای فهرست توکن‌های موفق و منحصربه‌فرد مانند FRONT و BAKE است – اما همان مشکل «فهرست با کیفیت پایین» که Uniswap را آزار می‌دهد در فورک مبتنی بر BSC نیز وجود دارد.

بنابراین، تعداد توکن‌های فهرست‌شده ممکن است لزوماً به معنای بهتر بودن DEX نباشد، زیرا می‌توان آن را به توکن‌های میم بیشتر یا حتی توکن‌های کلاهبرداری نسبت داد. در واقع، کیفیت بر کمیت در این مورد بسیار صادق است و فرآیند بررسی دقیق CEX ها ممکن است یک مزیت در این زمینه باشد.

نقدینگی و حجم معاملات

اگرچه نقدینگی در PancakeSwap در حال افزایش است، Uniswap همچنان پیشرو است. بیشتر توکن‌های Uniswap در مقایسه با PancakeSwap نقدینگی قابل توجهی دارند. ارائه‌دهندگان نقدینگی بیشتر Uniswap را ترجیح می‌دهند، زیرا مشوق‌های تامین نقدینگی PancakeSwap به نفع آنهایی است که توکن‌های عجیب و غریب را که بی‌ثبات‌ترین هستند، سپرده‌گذاری می‌کنند.

از سوی دیگر، PancakeSwap قبلا از حجم معاملات یک روزه Uniswap پیشی گرفته است. با این حال، به دلیل نوسانات اکوسیستم DeFi، پلتفرم مبتنی بر BSC باید یک مسیر صعودی را حفظ کند تا به طور دائم Uniswap را در حجم معاملات شکست دهد.

امنیت و جامعه

اگرچه PancakeSwap و Uniswap هر دو غیرمتمرکز هستند، PancakeSwap از پشتیبانی اکوسیستم Binance سود می برد. با این حال، Uniswap همچنین دارای یک جامعه بزرگ است، به لطف ورود اولیه آن به صحنه DeFi.

آینده این DEX ها چیست؟

باز هم باید گفت که رقابت PancakeSwap-Uniswap فراتر از خود DEX است، زیرا تفاوت های کلیدی بین بلاک چین اتریوم و زنجیره هوشمند بایننس را نیز نشان می دهد.

به نظر می رسد BSC در حال حاضر در سمت افزایش است و نقدینگی آن به طور تصاعدی در حال رشد است. توکن بومی بایننس، BNB، از رونق DeFi بهره می‌برد و جایگاهی را در چهار ارز دیجیتال برتر در بازار CMC اشغال می‌کند.
قابل ذکر است، حجم بالای BSC نشان دهنده نیاز به تراکنش های ارزان تر و سریع تر است. به نظر می رسد هزینه های بالای گاز اتریوم بیشترین سهم را در خروج کاربران به سمت شبکه های DeFi مبتنی بر BSC داشته باشد. به عنوان مثال، بین ژانویه و فوریه 2021، BSC افزایش کاربران منحصر به فرد را از 12700 به بیش از 50000 ثبت کرد.
از زمانی که کاربران با افزایش حجم معاملات همراه شدند، در 10 سپتامبر 2021، حجم معاملات BSC به 172 میلیارد دلار رسید. در حالی که حجم معاملات دومین بلاک چین به 20.5 میلیارد دلار رسید. علاوه بر این، BSC شاهد افزایش برنامه‌های غیرمتمرکز محبوب (DApps) مانند MOBOX، CryptoBlades و Crypto Zoon است که از افزایش بازی‌های بازی برای کسب درآمد (P2E) بهره می‌برد.
افزایش رقابت فشار زیادی را بر توسعه‌دهندگان اتریوم وارد می‌کند. تا ضرب‌الاجل‌هایی را که نقشه راه منتهی به شکل نهایی اثبات سهام آن را مشخص می‌کند، تسریع کنند، یا حداقل به آن پایبند باشند.

🔮️ مهمترین اخبار مرتبط