صرافی ارز دیجیتال
ریالی نت

24034213-9b10-407d-8deb-83fc60bc0038

استیبل کوین های الگوریتمی چیست؟

نویسنده : وبسایت خبری ارزدیجیتال ریالی نت
زمان تقریبی خواندن مطلب : 3 دقیقه

استیبل کوین های الگوریتمی چیست و چگونه سعی می کنند جایگاه خود را نگه دارند؟

استیبل کوین های الگوریتمی از زمان فروپاشی Terra-Luna که بیش از 40 میلیارد دلار از ثروت سرمایه گذاران را در چند روز در ماه مه 2022 از بین برد مورد بحث بوده است.
حذف تاریخی استیبل کوین TerraUSD در سال گذشته موجی از شوک به دنیای مالی وارد کرد و بسیاری از سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال همچنان نسبت به چنین استیبل کوین های الگوریتمی بدبین هستند. در این توضیح، به اصول اولیه آنچه که می‌توان به‌عنوان استیبل کوین الگوریتمی در نظر گرفت و خطرات ناشی از آن را بررسی خواهیم کرد.

استیبل کوین های الگوریتمی چیست؟

استیبل کوین‌های الگوریتمی نوعی ارز دیجیتال هستند که از الگوریتم‌های رایانه‌ای و قراردادهای هوشمند برای تثبیت ارزش خود استفاده می‌کنند . معمولاً آن را به دارایی دیگری مانند دلار آمریکا متصل می‌کنند.
برخلاف استیبل کوین‌های متمرکز مانند تتر که توسط دارایی‌های فیزیکی پشتیبانی می‌شوند، یا استیبل کوین‌های غیرمتمرکز مانند DAI MakerDAO که بیش از حد با ارز دیجیتال وثیقه‌گذاری می‌شوند، استیبل کوین‌های الگوریتمی اغلب تحت وثیقه عمل می‌کنند. این بدان معنی است که آنها برای ارزش خود به ذخیره دارایی ها متکی نیستند.
این استیبل کوین‌ها از سیستم توکن‌های «تعادل‌کننده» یا «سهم» برای جذب نوسانات بازار و حفظ پیوند خود استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، در سیستم بلاک چین Terra، استیبل کوین الگوریتمی TerraUSD با توکن حاکمیتی Luna تعامل داشت تا ارزش خود را ثابت نگه دارد.
هنگامی که ارزش TerraUSD به بالای 1 دلار رسید، دارندگان Luna با مبادله Luna خود با TerraUSD سود خواهند برد. برعکس، وقتی ارزش TerraUSD کاهش یافت، معامله‌گران می‌توانستند با مبادله آن با لونا سود ببرند و در نتیجه عرضه را کاهش دهند و قیمت را افزایش دهند.
ثبات این استیبل کوین ها به شدت به تقاضای بازار وابسته است. اگر تقاضا به زیر یک آستانه معین کاهش یابد، کل سیستم ممکن است دچار تزلزل شود. علاوه بر این، این استیبل کوین ها برای انجام آربیتراژ تثبیت کننده قیمت به سرمایه گذاران مستقل متکی هستند که می تواند ریسک قابل توجهی را ایجاد کند.
علیرغم این نکات منفی بالقوه، شفافیت و عدم تمرکز ارائه شده توسط استیبل کوین های الگوریتمی می تواند برای برخی از کاربران جذاب باشد، زیرا عملیات آنها به طور کامل توسط کد قابل بازرسی کنترل می شود و تحت نظارت نظارتی نیست.

انواع استیبل کوین های الگوریتمی

بیایید انواع مختلف استیبل کوین های الگوریتمی را بررسی کنیم تا ویژگی های منحصر به فرد و نحوه عملکرد آنها را بهتر درک کنیم.
در مرحله اول، ما استیبل کوین های الگوریتمی “بازسازی” را داریم. این استیبل کوین‌ها معمولاً از توکن‌های ERC-20 انعطاف‌پذیر قیمتی استفاده می‌کنند که کل عرضه آن‌ها ثابت نیست و مرتباً تنظیم می‌شوند. به عنوان مثال، پروتکل Ampleforth از یک ویژگی rebasing استفاده می کند .که عرضه توکن را بر اساس قیمت توکن در طول زمان تغییر می دهد.
ثانیا، ما “حقوق” داریم. این مدل به طور کلی شامل دو شکل از ارزهای دیجیتال است – استیبل کوین و سهام سهامداران. به عنوان مثال می توان به Basis Cash اشاره کرد که عرضه خود را برای ثابت نگه داشتن قیمت BAC تنظیم می کند و Luna/UST.
این استیبل کوین‌ها ویژگی‌های استیبل کوین‌های کاملاً الگوریتمی و کاملاً وثیقه‌شده را ادغام می‌کنند. تا از وثیقه‌گذاری بیش از حد جلوگیری کنند و ریسک‌های نگهداری را کاهش دهند. یک مثال Frax است که از یک پروتکل جزئی وثیقه استفاده می کند.
🔮️ مهمترین اخبار مرتبط